iJarocin.pl reklamy
Z policji

Zarzuty za znęcanie się nad zwierzętami

Zdjęcie: KPP Jarocin

Zarzutami dla 64-letniego mieszkańca gminy Jarocin zakończyła się sprawa znęcania się przez niego nad zwierzętami. Mężczyzna prowadzący przydomową hodowlę przetrzymywał blisko 30 psów i kilka kotów w warunkach skrajnego zaniedbania. Pomieszczenia, w których przebywały zwierzęta, były zbyt małe i pełne odchodów. Właściciel czworonogów może trafić do więzienia nawet na 3 lata.

27 października br. policjanci udzielili asysty pracownikom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie i miejscowego TOZ-u, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Urzędu Miasta i Gminy Jarocin w odbiorze blisko 30 psów rasy Akita i Shiba Inu oraz 3 kotów rasy Neva Masquerade i Syberyjski. Część zwierząt trafiła do fundacji, część do Schroniska w Radlinie. Widok jaki policjanci zastali na miejscu nie budził wątpliwości co do tego, że warunki w jakich żyły odebrane zwierzęta, były karygodne.

Psy przebywały w kojcach zabrudzonych odchodami i bez wydzielonej części na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wybiegi, które miały do dyspozycji nie spełniały żadnych norm określonych w ustawie o ochronie zwierząt. Nie dość, że były zbyt małe, to znajdowały się na nich różnego rodzaju śmieci, w tym bardzo ostre i stanowiące zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt. Zwierzęta nie miały stałego dostępu do czystej wody oraz regularnego i odpowiedniego żywienia. W kilku brudnych naczyniach znajdował się moczony w wodzie chleb. Zwierzęta, które zostały odebrane 64-latkowi były brudne i wylęknione, niektóre z nich posiadały także różnego rodzaju obrażenia.

Ostatecznie śledczy przedstawili mieszkańcowi gminy Jarocin zarzut znęcania się nad zwierzętami, za który w myśl Ustawy o ochronie zwierząt, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Sąd może też orzec przepadek zwierząt. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa.

W trosce o dobro zwierząt, które nie są w stanie same się bronić i dochodzić swoich praw, policjanci włączają się w działania ukierunkowane na zwalczanie nieludzkiego ich traktowania. Jeśli jesteś świadkiem takich sytuacji lub posiadasz informację, że ktoś znęca się nad swoim zwierzęciem, możesz to zgłosić także drogą e-mail wysyłać wiadomość na adres: zielonastrefa@po.policja.gov.pl

Przypominamy, że zgodnie z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt:

1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art.6. wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.

3a. Sąd może orzec tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a.

3b. Sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2.

5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt.

Źródło: KPP Jarocin

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku