iJarocin.pl reklamy
Cielcza

Zakopali kapsuły dla przyszłych pokoleń

2021-09-17 08:30:33
Zdjęcie: jarocin.pl
Przy Szkole Podstawowej w Cielczy powstał „Ogród wspomnień”. Każde z dziesięciu posadzonych drzew odnosi się do jednej dekady placówki, która w 2019 roku obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Jedenaste drzewo symbolizuje przyszłość szkoły.

Jubileusz z akcentem EKO
 

Wiek swojego istnienia Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Cielczy świętowała w 2019 roku. Była tradycyjna akademia i szereg innych inicjatyw upamiętniających to wydarzenie. – Chcieliśmy nasz jubileusz uczcić dodatkowo. Czymś, co po uczniach tej szkoły pozostanie dla przyszłych pokoleń – podkreśla nauczycielka „podstawówki”, Ludmiła Dziennik, Tak powstał pomysł na projekt pn. „Szanuj zieleń, szanuj człeku, i sadź drzewa przyszłym wiekom”. Razem z Ludmiłą Dziennik prowadziła go inna nauczycielka szkoły w Cielczy, Lucyna Dworzyńska. 

 

Od pogadanek, poprzez konkursy do „Ogrodu wspomnień” 


- Rozmawialiśmy z uczniami o smogu, o tym, co jest palone w naszych piecach, powstawały plakaty, odbył się konkurs informatyczny związany ze smogiem – wylicza proekologiczne działania Ludmiła Dziennik. - Spotkaliśmy się z leśnikami, współpracowaliśmy z biblioteką szkoloną, dzięki której powstały woreczki wielokrotnego użytku do owoców i warzyw. Dzieci były na zajęciach w Zakładzie Gospodarki Odpadami – Wielkopolskim Centrum Recyklingu i w ośrodku nasiennictwa, gdzie przygotowano nam sadzonki drzew – dodaje. Projekt miał trwać cały rok. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Uczniowie musieli odłożyć realizację jego najbardziej widowiskowej części – stworzenia przy szkole „Ogrodu wspomnień”. -  Dopiero w tym roku udało nam się do końca zrealizować ten pomysł – mówi Ludmiła Dziennik. 
 

10 dekad w 10 symbolicznych drzewach 


Na terenie przy szkole, w maju, posadzono 11 drzew. M.in. wiązy, buki, brzozy. Przy dziesięciu znalazły się tabliczki upamiętniające dekadę istnienia Szkoły Podstawowej w Cielczy. Jedenaste drzewo symbolizuje przyszłość placówki. Otwarcie „Ogrodu wspomnień” odbyło się już w nowym roku szkolnym. W jego trakcie przy każdym drzewie zakopano kapsułę czasu. - Tam dzieci włożyły opis swojej klasy, własne zdjęcia, ale też pamiątki z każdej dekady – informuje nauczycielka. Pod „przyszłościowym” drzewem swoją wspólną kapsułę czasu zakopali: dyrektor, rada rodziców oraz przedstawiciele rady miejskiej i ZGO-WCR.  

 

Pomogło wiele osób i instytucji


Realizacja projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie dobrej woli. - Pomogli nam: urzędnicy, pracownicy ZGO-WCR i centrum nasiennictwa, bibliotekarki, leśnicy. Lokalny rolnik przeorał podłoże pod zasadzenie drzew. Pracownicy Centrum Integracji Społecznej pomogli w uporządkowaniu terenu. Stolarz z Cząszczewa przygotował tabliczki, które można zobaczyć przy każdym drzewie – wylicza Ludmiła Dziennik. Nauczycielka dziękuje wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do urzeczywistnienia pomysłu na ekologiczne uczczenie 100 -lecia placówki. 

Źródło: jarocin.pl


Czytaj również

Polub nas na Facebooku