iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Zakończono rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Recyklingu

Zdjęcie: jarocin.pl

Zakończona została realizacja projektu „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin – Wielkopolskie Centrum Recyklingu”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 

Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie rozbudowy zakładu został złożony w 2019 roku. Pozytywną decyzję o przyznaniu 54-milionowego bezzwrotnego wsparcia Wielkopolskie Centrum Recyklingu otrzymało w 2021 roku. Skala zrealizowanych inwestycji jest ogromna i objęła budowę: placu do przetwarzania odpadów budowlanych, placu do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, drugiego fermentera przeznaczonego na bioodpady selektywnie zbierane oraz tuneli kompostowych.

Rozbudowa zakładu dedykowana jest dla odpadów selektywnie zbieranych. Realizacja inwestycji wpłynie nie tylko na poprawę jakości sortowanych odpadów, ale także na technologię ich przetwarzania oraz zwiększenie produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Głównym celem rozbudowy, ale także wszystkich działań prorozwojowych w Wielkopolskim Centrum Recyklingu, jest dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego, czyli przemiany jak największej ilości odpadów w surowce i produkty. 

Pod koniec  października odbyło się uroczyste otwarcie nowych części zakładu w obecności przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Burmistrza Jarocina, przedstawicieli ponad 20 wielkopolskich samorządów, które współpracują w ramach Porozumienia Międzygminnego, wykonawców inwestycji oraz prezesa Wielkopolskiego Centrum Recyklingu - Witosława Gibasiewicza i wiceprezesów spółki: Jarosława Warczygłowy i Michała Manowskiego. - Inwestycja nie byłaby możliwa bez współpracy nas wszystkich. To dzięki naszym wspólnym wysiłkom mamy jedną z najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Polsce – podkreślił w trakcie oficjalnego otwarcia inwestycji prezes Witosław Gibasiewicz. 

Tego samego dnia odbyła się również konferencja zorganizowana z okazji zakończenia rozbudowy. Prelegenci zaprezentowali nowinki dotyczące przetwarzania bioodpadów, a także samą inwestycję, która została zrealizowana w Wielkopolskim Centrum Recyklingu.

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ