reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Ważne sprawy

Wyrywkowe kontrole odpadów zmieszanych, czego do nich nie wrzucać?

2021-04-15 09:05:30

Nadal wiele odpadów, które powinny zostać zebrane w sposób selektywny, trafia do odpadów zmieszanych, czyli inaczej resztkowych. Proceder ten wpływa na znaczne pogorszenie jakości odpadów i utrudnia przeprowadzenie dalszych procesów przetwarzania.

Od 2020 roku prowadzone są działania kontrolne.  Z wyrywkowo prowadzonych kontroli odpadów komunalnych dostarczanych do ZGO-WCR płynie wiele korzyści, jak poprawa strumienia dostarczanych odpadów selektywnie zbieranych, czy eliminowanie niepożądanych frakcji odpadów.

 

Czego nie wrzucać do odpadów zmieszanych?

 

ODPADY BIODEGRADOWALNE


Pierwszym i najważniejszym aspektem prowadzonych kontroli, była eliminacja - ze zmieszanych odpadów komunalnych, tzw. odpadów resztkowych - odpadów biodegradowalnych kuchennych oraz zielonych (ściętej trawy, liści i gałęzi). Jeżeli te odpady zebrane zostaną w sposób selektywny (odpady bio – w pojemnikach, natomiast odpady zielone we workach) i tak zebrane trafią do ZGO-WCR, od razu będą mogły być poddane stosowanym w zakładzie technologiom przetwarzania. Zebrany w ten sposób surowiec jest o wiele lepszej jakości. Z odpadów biodegradowalnych kuchennych otrzymywany jest biogaz, którym zasilany jest ZGO-WCR, natomiast z odpadów biodegradowalnych zielonych – otrzymywany jest polepszacz glebowy – Terrawit, który można wykorzystać w ogrodach.  
Przypominamy, że odpady zielone można bezpłatnie dostarczać do PSZOK-u w Witaszyczkach.

ODPADY POREMONTOWE


Kolejnymi odpadami, często źle segregowanymi są odpady poremontowe, które również powinny zostać dostarczone do PSZOK-u.  Gruz, płytki łazienkowe czy kuchenne, sanitariaty – muszle klozetowe, umywalki (bez elementów plastikowych i metalowych), czy nawet porcelanę – można oddać za darmo. Podobnie wiaderka i puszki po farbach i chemii budowlanej. Natomiast karton-gips, siatki elewacyjne, tapety, zanieczyszczony styropian – jest również przyjmowany do PSZOK, ale odpłatnie. 

 

ODPADY WIELKOGABARYTOWE, ODZIEŻ, CZY TWARDY PLASTIK 


W czasie kontroli, często w odpadach zmieszanych pojawiają się odpady wielkogabarytowe, odzież, twardy plastik (meble ogrodowe, doniczki, skrzynki po warzywach i owocach), opony od samochodów i rowerów, elektronika w postaci kabli, urządzeń w całości lub rozmontowanych, odpady papieru i makulatury, szkło opakowaniowe czy też tworzywa sztuczne. Musimy mieć na uwadze, że te odpady podlegają selektywnej zbiórce – nie są one odpadami resztkowymi. Nie mogą zatem trafiać do kontenerów na odpady zmieszane, ponieważ wywołują wiele niekorzystnych skutków, jak np. : znaczne pogorszenie ich jakości i związane z tym problemy z przetworzeniem, czy choćby uszkodzenia linii mechanicznych na instalacji. 
 

Wskazane odpady zawsze można dostarczyć do PSZOKu zlokalizowanego w Witaszyczkach ul. Mariusza Małynicza 1, 63-200 Jarocin, w godzinach pn-pt.: 6:00-21:00, a w soboty od 8:00-14:00. 
Źródło: jarocin.pl

IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Reklama lombardu w Jarocinie
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl