W piątek, 14 kwietnia br., w Muzeum Regionalnym w Jarocinie odbyła się oficjalna promocja książki „Z szacunku dla przeszłości. Policja państwowa w powiecie jarocińskim 1920-1939”. Autorką książki jest jarocińska policjantka asp. sztab. Agnieszka Zaworska, która w KPP w Jarocinie pełni funkcję oficera prasowego.
Było to spotkanie wyjątkowe, którego gośćmi były rodziny opisanych w publikacji przedwojennych stróżów prawa. W spotkaniu udział wzięli także:
- prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 – oddział w Poznaniu Pani Irena Matuszak (wnuczka st. post. PP Stanisława Mateckiego)
- wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939. insp. w stanie spoczynku Rafał Batkowski
- przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego mł. insp. Andrzej Szary
- Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Jarocinie kom. Rafał Komendziński
- przewodniczący ZT NSZZ Policjantów w Jarocinie asp. Tomasz Woelke
Zebranych gości powitała Pani Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, a spotkanie autorskie poprowadziła Pani Ilona Kaczmarek, pracownik muzeum, która była również zaangażowana w powstanie powyższej publikacji oraz osobą prowadzącą korektę.
Publikacja jest wynikiem kilkuletnich badań i poszukiwań nie tylko materiałów archiwalnych, ale także rodzin przedwojennych funkcjonariuszy Policji Państwowej. Opowiada nie tylko dzieje policji na Ziemi Jarocińskiej, ale także historię formowania się Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej. Książka zawiera biogramy ponad 250 przedwojennych funkcjonariuszy, którzy pełnili służbę na terenie ówczesnego powiatu jarocińskiego oraz tych, którzy z tego terenu pochodzili, a służyli w różnych rejonach kraju.
Autorka książki opierała się przede wszystkim na materiałach znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, które w swoich zbiorach posiada materiały z okresu międzywojennego zawarte m.in. w zespołach: Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Jarocinie oraz Komenda Wojewódzka Policji Państwowej w Poznaniu. Kilkanaście tysięcy materiałów zawierają także zbiory archiwalne znajdujące się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie. Zebrane materiały wymagały uporządkowania zarówno chronologicznego jak i osobowego.
W książce umieszczone zostały także archiwalne zapisy z przedwojennej „Gazety Jarocińskiej”, „Na Posterunku” czy też „Orędownika Ostrowskiego”.
Nieocenioną pomocą w tworzeniu tej publikacji były spotkania z rodzinami przedwojennych funkcjonariuszy, ich wspomnienia oraz przekazane autorce zdjęcia i dokumenty, które z całą pewnością są cennym zbiorem i wzbogacają książkę.
Redakcję książki pod względem merytorycznym przeprowadził mł. insp. Jacek Walaszczyk, Prezes Zarządu Fundacji Pamięci Policji Państwowej II RP.
Publikacja wydana została przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie, przy współpracy Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Jarocin, Powiatu Jarocińskiego oraz Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego.
Poprzednia
Następna