reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Z policji

Właściciel odpowiada za szkody wyrządzone przez psa

2021-02-09 14:31:14

W ostatnim czasie mieszkańcy gminy Jaraczewo zgłaszają problemy związane z psami biegającymi bez nadzoru po drogach i polach. Jarocińska policja przypomina o obowiązkach ciążących na właścicielach czworonogów.

Jednym z wielu obowiązków właściciela czworonogów jest obowiązek odpowiednie pilnowania swoich psów i sprawowania nad nimi właściwej kontroli. Zwierzę biegać luzem może tylko w miejscach wyznaczonych, np. na wybiegach czy w takich, w których nie będzie stanowił zagrożenia dla ludzi, innych zwierząt oraz samego siebie. Reasumując, psa nie możemy puszczać luzem ani na osiedlu, ani w lesie gdzie może gonić dziką zwierzynę ani w pobliżu dróg, gdyż może wbiec na jezdnię.

 

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela nie tylko wymóg wyprowadzania psa na smyczy ( w niektórych przypadkach także w kagańcu) ale również odpowiedniego zabezpieczenia miejsca zamieszkania psa. Jeśli pies biega swobodnie po terenie posesji, musi ona być tak zabezpieczona by zwierze z niej się samotnie nie oddaliło. Dobrym rozwiązaniem jest zamykanie furtki od wewnątrz, by osoby postronne jej nie otwarły i nie umożliwiły tym samym ucieczki naszemu psiakowi. Art. 77 kodeksu wykroczeń mówi: „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Bardzo dobrą praktyką jest umieszczenie na furtkach tabliczek informujących o tym, że na posesji znajduje się pies.

 

Właściciel zobowiązany jest zapewnić swojemu czworonogowi właściwe warunki bytowe.

 

Właściwe warunki to między takie, które zabezpieczą zwierzę przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Zwierzę należy chronić zarówno przed zimnem jak i upałem. Pies, który nie mieszka w domu, musi mieć dobrze dopasowaną do swojej wielkości budę, powinna ona być szczelna żeby zabezpieczyć zwierzę przed opadami, ocieplona w mroźne dni i wyścielona np. słomą. Także latem zwierzę powinno mieć możliwość schowania się przed słońcem. Buda nie może być metalowa (wykonana np. z beczki, gdyż nagrzana promieniami słonecznymi dla psa staje się niebezpieczną pułapka. Właściciel czworonoga zobowiązany jest zapewnić mu odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Jeżeli pies zabezpieczony jest na posesji za pomocą łańcucha, to nie może być on krótszy niż 3 metry, a zwierze nie może być na tej uwięzi dłużej niż 12 godzin.

 

Z całą pewnością mieszkaniem dla psa nie jest balkon. Zwierzę nie może być na nim pozostawiane na całe dnie!

 

Obowiązek dbałości o kondycję zdrowotną psa

Kolejnym obowiązkiem posiadacza czterech łap jest szczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Uchylanie się od obowiązku corocznego szczepienia psa przeciwko tej groźnej chorobie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny nawet do 5 tys. zł. W przypadku pogryzienia osoby postronnej przez psa niezaszczepionego, jego właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Należy pamiętać, że wścieklizna jest nie tylko groźna dla psów ale także bardzo niebezpieczna dla osób pogryzionych przez chore na wściekliznę zwierzę.

 

Psy chorują jednak nie tylko na wściekliznę, ale też na wiele innych chorób. Opiekun czworonoga ma obowiązek leczyć chorego zwierzaka i robić wszystko by ulżyć mu w cierpieniu. Zaniedbanie tego obowiązku, skazanie psa na cierpienie i ból jest przejawem znęcania się nad zwierzęciem.

 

Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem

Przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem zagrożone jest karą 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli osoba znęca się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem kara wzrasta do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Należy też pamiętać, że w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami sąd może dodatkowo orzec nawiązkę od 500 do 100 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt oraz przepadek zwierzęcia.


Pies nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Odpowiedzialnym za życie czworonoga, jego zachowanie, warunki życia oraz wszelkie szkody przez niego wyrządzone jest zawsze jego właściciel bądź opiekun! Porzucenie zwierzęcia to też przestępstwo!
Źródło: KPP Jarocin


Motoinformator

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama internetowa w gazecie


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl