W roku 2024 dzięki dotacji otrzymanej z programu „Wielkopolska Przyjazna Zwierzętom” oraz środkom z budżetu Gminy Jarocin zostało wysterylizowanych 139 kotek wolno bytujących oraz 66 kotów wolno bytujących poddano podstawowemu leczeniu weterynaryjnemu.
Celem wykonania procedury sterylizacji jest zapobieganie zjawisku bezdomności zwierząt u podstaw problemu. Realizowane procedury są humanitarne, pozwalające na zmianę losu zwierząt bez nadmiernej ingerencji w ich styl życia. Podstawowe leczenie weterynaryjne wolno żyjących kotów obejmuje m. in.: leczenie kataru kociego, podawanie szczepionek przeciw katarowi kociemu, odrobaczenie.
W roku 2025 r. Gmina Jarocin oprócz sterylizacji kotek wolno bytujących oraz podstawowego leczenia weterynaryjnego wprowadziła również możliwość kastracji kotów wolno bytujących.
Warto tu podkreślić, że opieka nad kotami wolno żyjącymi ma duże znaczenie, gdyż zwierzęta te stanowią stały element ekosystemu, a ich obecność w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni.





















