iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

W czerwcu ścieżka rowerowa wzdłuż Lutyni

Zdjęcie: Gmina Jarocin

Już w czerwcu będzie można wyruszyć na wycieczkę nową ścieżką rowerową wzdłuż Lutyni w Wilkowyi. Rozpoczyna się realizacja drugiego etapu inwestycji.  Nowa ścieżka poprowadzi nas na drugi brzeg Lutyni, co jeszcze bardziej urozmaici możliwość dojazdu do urokliwego Młyna, który dzięki staraniom gminy Jarocin odzyskuje dawną świetność.

Nowy rowerowy trakt powstający w Wilkowyi połączy się z już istniejącą infrastrukturą dla rowerzystów w Annapolu, co zamknie kolejną pętlę trasy dla miłośników jednośladów. Pojawią się zatem nowe możliwości. - Jedną z nich jest pętla, którą  bezpiecznie możemy wyjechać i wrócić do Jarocina, odwiedzając urokliwe tereny nad Lutynią – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.


Nowa pętla rowerowa

Z Jarocina w stronę Wilkowyi kierujemy się Aleją Światowego Dnia Roweru. W Wilkowyi dojeżdżamy do Młyna nad Lutynią. Następnie nowo wybudowanym odcinkiem ścieżki rowerowej - poprzez malownicze tereny nad Lutynią - kierujemy się w stronę Annapola, skąd wracamy do Jarocina.


I etap od strony Annapol

W ubiegłym roku realizowane były prace I etapu inwestycji. Wybudowany został wówczas ciąg pieszo-jezdny z betonu asfaltowego i odcinek poprowadzony przez las, co ważne z nawierzchni wodoprzepuszczalnej, jaką jest kruszywo zespolone żywicą. Gmina Jarocin na budowę nowej ścieżki rowerowej pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Nowy odcinek rowerowej drogi spełni rolę łącznika z istniejącymi już ścieżkami.

 
II etap z kładką przez Lutynię

W ramach II etapu powstanie kolejny odcinek ścieżki rowerowej – o długości ponad 251 m oraz szerokości 2 m. Droga wykonana zostanie z nawierzchni wodoprzepuszczalnej – (kruszywa zespolonego żywicą). Zaplanowano również budowę blisko 30 metrowej kładki. Pozwoli ona przedostać się na drugą stronę Lutyni, co jeszcze bardziej urozmaici możliwość dojazdu do Młyna, którym przed laty zachwycił się także Jarosław Iwaszkiewicz.

 

Od niedawna Młyn nad Lutynią jest własnością Gminy Jarocin. Zabytkowy młyn z działką - 300 m2, kosztował 70 tysięcy złotych. Obiekt wymaga sporych nakładów finansowych. Modernizację obiektu gmina rozpoczęła od wymiany pokrycia dachowego, rynien, rur oraz obróbek blacharskich. Prace zakończone zostały w ubiegłym roku i kosztowały blisko 200 tys. zł. Środki na ich wykonanie pochodziły Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Teraz gmina ubiega się o pozyskanie dofinansowania na rewitalizację elewacji. Samorząd ma też ambitne plany dotyczące odtworzenia zapory na Lutyni.

 

Młyn nad Lutynią - zwycięzca I Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie wielkopolskim. Fundacja „Most the Most” przyznała dofinansowanie na jego rewaloryzację  w wysokości 1 mln zł.

Źródło: Gmina Jarocin
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku