reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Z policji

Uzbrojony napastnik w szkole. Spokojnie, to tylko ćwiczenia...

2019-12-09 13:56:27

Zdjęcie: KPP Jarocin
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie odbyły się ćwiczenia, podczas których sprawdzano przebieg ewakuacji na wypadek wtargnięcia uzbrojonego napastnika.

W czwartek, 5 grudnia br., chwilę po godzinie 10.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie otrzymał zgłoszenie, że do budynku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie wtargnął, uzbrojony w broń palną, napastnik. Jak wynikało z informacji przekazanych przez jednego z pracowników szkoły, napastnik postrzelił dwie osoby a następnie zabarykadował się w jednej z sal wraz z 30 uczniami i nauczycielką.

 

Dyżurny policji, mając taką informację, natychmiast skierował na miejsce policjantów z Grupy Realizacyjnej, których zadaniem było zatrzymanie napastnika i uwolnienie zakładników. Byli oni wspierani przez policjantów prewencji i ruchu drogowego, którzy przeprowadzili wstępne rozpoznanie w budynku oraz zabezpieczali teren wokół szkoły i drogi dojazdowe.

 

Działania Grupy realizacyjnej przebiegały błyskawicznie. Dzięki informacji uzyskanej od kolegów z „patrolówki” wiedzieli, w której klasie znajduje się napastnik. Ich sprawne działania doprowadziły do szybkiej konfrontacji z napastnikiem, jego zatrzymania i uwolnienia przetrzymywanych zakładników. Kolejnym elementem była ewakuacja wszystkich osób znajdujących się w budynku. W związku z podejrzeniem podłożenia przez terrorystę ładunku wybuchowego, musiała ona być wykonana dynamicznie i sprawnie. Następnie policyjni pirotechnicy rozpoczęli przeszukiwanie całego budynku. Przez cały czas trwania akcji policjanci wspomagani byli przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie, którzy po zatrzymaniu napastnika, udzielali także pomocy osobom poszkodowanym.

 

Na szczęście ładunku wybuchowego nie było, a całe zdarzenie było ściśle zaplanowanymi ćwiczeniami. Pomimo tego wszyscy biorący w nich udział, podeszli do tej symulacji poważnie, z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Działania te miały na celu przede wszystkim wypracowanie modelu współpracy wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i pracowników szkoły by, w razie realnego zagrożenia, wszystkie prowadzone w takim miejscu czynności przebiegały sprawnie, począwszy od uruchomienia alarmu, ukrycia się uczniów i pracowników a zakończywszy na ewakuacji.

 

Takie zdarzenia to ogromny stres dla wszystkich, różne reakcje jego uczestników, na które muszą przygotować się także służby mające za zadanie nieść pomoc. Zdarzają się sytuacje, w których uczniowie reagują paniką, mdleją. Nad tym także muszą policjanci umieć zapanować i udzielić niezbędnej pomocy. Takie ćwiczenia to zarówno trening dla służb mundurowych, dyrekcji szkoły i uczniów. 

 

Na zakończenie działań, przedstawiciele podmiotów biorących w nich udział – policji, straży, ZSP nr 2 w Jarocinie, Starostwa Powiatowego, Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Jarocinie, wyrazili swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące przeprowadzonych ćwiczeń. Komendant Powiatowy Policji w Jarocinie insp. Krzysztof Rzepczyk podsumowując działania ocenił ich wykonanie na wysokim poziomie i podziękował zaangażowanym w nie instytucjom za zaangażowanie i współudział w tym przedsięwzięciu.

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iJarocin.pl

Źródło: KPP Jarocin


Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl