Od wielu lat wspólnym staraniem wielu środowisk, Wielkopolanie budują w społeczeństwie świadomość znaczenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Jego sukces miał kluczowe znaczenie tak dla niepodległości Polski, jak i dla historii walki narodowej w Europie Środkowej. Bohaterstwo powstańców to do dziś symbol niezłomnego ducha walki i jeden z filarów tożsamości narodowej Wielkopolan i Polaków. By zachęcić młodych ludzi do zapoznania się z historią powstania, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński ogłosił po raz drugi konkurs „Moje powstańcze korzenie. Powstanie Wielkopolskie we wspomnieniach rodzinnych”.
W ramach tegorocznej edycji wpłynęły 74 prace. Ich tematem było ukazanie powstania z perspektywy rodzinnej bądź regionalnej – przedstawienie drogi odzyskania niepodległości przez Polskę z punktu widzenia własnej rodziny, członków lub świadków wystąpienia zbrojnego.
Konkurs skierowano do uczniów szkół podstawowych klas 4 – 8 oraz szkół ponadpodstawowych. Jego celem było pobudzenie zainteresowanie wśród młodych ludzi historią najnowszą Polski, przybliżenie jej drogi do niepodległości, zwrócenie uwagę na znaczenie powstania wielkopolskiego w losach naszego kraju, a także kształtowanie takich wartości jak wolność, patriotyzm i poczucie przynależności.
Laureatami zostali:
w kategorii szkoły podstawowe:
w kategorii szkoły ponadpodstawowe:
Ponadto komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia:
Antoni Bartkowiak, Carlos Boned Zys, Jan Boned Zys ze Szkoły Podstawowej nr 1 – Akademickiej w Środzie Wielkopolskiej oraz Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Madrycie,
Krzysztof Borowiak z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.
Poprzednia
Następna