iJarocin.pl reklamy
Z policji

Uciekał przed policją, jechał po chodniku i ścieżce rowerowej. Zaczęło się od niezapiętych pasów

Nawet na 5 lat może trafić do więzienia 19-latek, który zignorował policyjne sygnały nakazujące zatrzymanie się do kontroli drogowej. Mężczyzna uciekając przed patrolem popełnił nie tylko to przestępstwo. Jego ucieczka skumulowała także wykroczenia, a motywowana była tym, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

To miała być zwyczajna kontrola drogowa kierowcy, który zapomniał o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, a zakończyła się pościgiem.

W miniony czwartek (13 lipca) ok. godz. 18.45 policjanci z Jarocina, podczas pełnienia patrolu na ul. Wojska Polskiego zauważyli pojazd Opel Corsa, którego kierowca i jeden z pasażerów nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa. Mundurowi pokazali kierującemu znak zobowiązujący do zatrzymania się. Sygnały te jednak zostały przez kierowcę zignorowane. Siedzący za kierownicą mężczyzna gwałtownie przyspieszył, przejechał przez parking pobliskiego marketu oddalając się w kierunku ul. Wrocławskiej.

Policjanci natychmiast podjęli pościg za niezdyscyplinowanym kierowcą. Pomimo że funkcjonariusze używali sygnałów świetlnych i dźwiękowych, kierowca nadal zupełnie nie reagował. Kierowca opla, uciekając przed goniącym go radiowozem, popełnił szereg wykroczeń takich jak np. jazda po chodniku i drodze dla rowerów. W pewnym momencie pojazd zatrzymał się na ścieżce rowerowej, kierowca wysiadł z samochodu i uciekł pieszo, poprzez zarośla, w pobliskie zabudowania.

Policjanci zatrzymali pozostawionych w samochodzie pasażerów, którzy podczas czynności nie chcieli opuścić pojazdu i wykonywać poleceń funkcjonariuszy. Mundurowi znaleźli w samochodzie także pozostawione przez kierowcę jego dokumenty oraz telefon komórkowy, co pozwoliło im ustalić dane osobowe i miejsce zamieszkania uciekiniera.

Pasażerowie opla zostali zwolnieni po przesłuchaniu, a kryminalni skoncentrowali się na odnalezieniu i zatrzymaniu kierowcy, którym okazał się 19-letni obywatel Gruzji.

Mężczyzna został zatrzymany w godzinach przedpołudniowych następnego dnia. W trakcie przesłuchania okazało się, że 19-latek nie posiada uprawnień do kierowania, dlatego postanowił uniknąć kontroli drogowej licząc na uniknięcie tym samym odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

W sprawie niezatrzymania się do kontroli kryminalni wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne. Kierowca usłyszał zarzut z artykułu 178b kodeksu karnego. Mężczyzna przyznał się do popełnienia przestępstwa.

Manewry wykonywane przez kierowców, którzy nie zatrzymali się do kontroli i podjęli ucieczkę, mogą być bardzo niebezpieczne dla innych użytkowników drogi i doprowadzić do tragedii. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zatrzymany kierowca nie uniknie także odpowiedzialności za popełnione wykroczenia. Między innymi za jazdę bez wymaganych uprawnień, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz porzucenie pojazdu na drodze dla rowerów i jazdę po niej.

Źródło: KPP Jarocin
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ