iJarocin.pl reklamy
Z policji

Trzech nietrzeźwych kierujących, jeden był poszukiwany

W okresie od 7 do 10 kwietnia br. policjanci przeprowadzili działania "Wielkanoc 2023". W tym czasie na terenie powiatu jarocińskiego doszło do 2 kolizji. Mundurowi zatrzymali też nietrzeźwych kierowców. Niechlubny rekordzista miał w sobie 3 promile i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Działania ukierunkowane na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego rozpoczęły się już 7 kwietnia i były realizowane aż do późnych godzin nocnych 10 kwietnia. W ramach działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania kierowców zarówno pojazdów mechanicznych jak i rowerów. Bacznie też przyglądali się pieszym, czy przestrzegają zasad przepisów ruchu drogowego. Działania miały na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy w okresie świąt przemieszczali się po drogach.

Podczas weekendu świątecznego doszło do 3 zdarzeń drogowych – kolizji. Policjanci zatrzymali też nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego: jednego rowerzystę i dwóch kierowców pojazdów mechanicznych.

Pierwszym z nich był 46-letni mężczyzna, który w piątek 7 kwietnia poruszał się drogami Wilczyńca rowerem. Policjanci zwrócili na niego uwagę, ponieważ przypominał osobę wobec której wszczęto poszukiwania celem zatrzymania i doprowadzenia do Aresztu Śledczego. Podczas legitymowania mężczyzny podał on funkcjonariuszom fałszywe dane osobowe. Po weryfikacji w policyjnych system policjanci ustalili tożsamość mężczyzny. Podczas rozmowy z zatrzymanym już rowerzystą mundurowi wyczuli także woń alkoholu. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że właściciel jednośladu ma w sobie 0,9 promila alkoholu. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz wprowadzenie w błąd policjantów co do własnej tożsamości policjanci nałożyli na 46-latka dwa mandaty karne. Mężczyzna został przewieziony do jarocińskiej komendy, a następnego dnia trafił do Aresztu Śledczego.

Do zatrzymania kolejnego kierowcy 39-letniego mieszkańca powiatu wrzesińskiego doszło 8 kwietnia kilkanaście minut po godz. 8.00 w Jarocinie na drodze krajowej nr 15. Tor jazdy kierowcy osobowego peugeota wzbudził obawy innej uczestniczki ruchu drogowego o czym powiadomiła policję. Jak się okazało zatrzymany do kontroli 39-latek kierował mając w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Kilka godzin później w ręce mundurowych wpadł 31-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli w związku z nieużywaniem obowiązującego oświetlenia w samochodzie, na ul. Parkowej w Jarocinie. Po otwarciu przez niego drzwi od pojazdu okazało się, że 31-latek ma problem z wyjściem z pojazdu. Po przeprowadzonym badaniu stanu trzeźwości kierującego urządzenie wykazało 3 promile alkoholu. Jakby tego mało mężczyzna ma czynny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wszystkich kategorii, a ta podróż nie była pierwszą na podwójnym gazie.

Funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania tym kierowcom, którzy je posiadali. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wobec sprawców przestępstwa z art 178a kk, sąd orzeka zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi na okres minimum 3 lat. Wobec kierowcy, który zostaje zatrzymany po raz kolejny za to samo przestępstwo, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz skazać go na 5 lat więzienia.

Zatrzymane prawo jazdy to tylko część konsekwencji, jakich mogą spodziewać się nietrzeźwi kierowcy. Sąd zobowiąże podejrzanych do wpłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie od 5 do 10 tys. zł.

Źródło: KPP Jarocin
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ