iJarocin.pl reklamy
Jarocin

Szykują widowisko z replikami strojów z epoki

2022-04-07 14:29:00

Trwają przygotowania do wielkiego wydarzenia, które zaplanowano na sobotę 9 kwietnia w kościele oo. Franciszkanów w Jarocinie. Odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Wezmą w nim udział również jarocinianie.


Misterium Jarocin 2022 to projekt, którego  głównym celem jest zaangażowanie jarocinian w przygotowanie widowiska przedstawiającego mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. W związku ze współpracą ze Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania widowisko będzie miało wyjątkową formę wizualną - dzięki replikom oryginalnych strojów z epoki.
 
 
W Misterium Męki Pańskiej weźmie udział ponad 50 osób, które przedstawią historię ostatnich godzin przed śmiercią Jezusa. Aktorami będą jarocinianie - dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
 
 
Występom będzie towarzyszyła wyjątkowa muzyka, między innymi w wykonaniu Kamila Radzimowskiego - grającego na armeńskim instrumencie duduk.
 
 
 
Gościem specjalnym będzie Maria Dzisiuk, która wykona pieśń „Ave Maria” z arii Esmeraldy, znanej z Misterium, które odbywało się w katedrze Notre Dame w Paryżu. Maria – zwana Maszą, jest Polką urodzoną w Odessie. Pracowała w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu, niosąc pomoc Polakom zamieszkałym w Ukrainie oraz Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski. Obecnie udziela się, wykorzystując swoje dotychczasowe kontakty, w pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, który rozgorzał u naszych granic.
 
 
O efekty specjalne zadbają członkowie jarocińskiej grupy Anthony Street.
 
 
 
Spektakl odbędzie się w kościele o.o. Franciszkanów w Jarocinie, ok. godz. 19.15 (po mszy św.). Przedstawienie rozpocznie się na schodach prowadzących do świątyni, a zakończy już w kościele.
 
 
 

Pomysłodawcą i scenarzystą spektaklu jest dr Mikołaj Przybył ze Stowarzyszenia Bellator Societas, które współtworzyło niezapomniane widowisko historyczne przedstawiające legendę o świętym Marcinie, które odbyło się 11 listopada 2021 r.

Wydarzenie organizowane jest przez Gminę Jarocin, Bibliotekę Jarocin, Muzeum Regionalne w Jarocinie, Fundację 750-lecia Jarocina oraz stowarzyszenie Bellator Societas. Wstęp wolny.
 


Czytaj również

Polub nas na Facebooku