iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Szykują się podwyżki za śmieci

Szykuje się podwyżka opłat za śmieci. Dziś radni mają podjąć uchwały w tej sprawie. A wyższe mogą być rachunki dotyczące zarówno nieruchomości zamieszkałych, jak i niezamieszkałych.

Przede wszystkim zmienić się ma sposób ustalenia opłaty za śmieci w przypadku nieruchomości zamieszkałych. Dotychczas stawka opłaty od mieszkańca była różnicowana w zależności od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość i wynosiła:

  • 23 zł od mieszkańca – dla nieruchomości zamieszkałej przez nie więcej niż 2 osoby (opłata podwyższona w przypadku braku segregacji - 69 zł od mieszkańca),
  • 22 zł od mieszkańca – dla nieruchomości zamieszkałej przez 3 osoby (opłata podwyższona w przypadku braku segregacji - 66 zł od mieszkańca),
  • 21 zł od mieszkańca – dla nieruchomości zamieszkałej przez 4 osoby (opłata podwyższona w przypadku braku segregacji - 63 zł od mieszkańca),
  • 20 zł od mieszkańca – dla nieruchomości zamieszkałej przez 5 i więcej osób (opłata podwyższona w przypadku braku segregacji - 60 zł od mieszkańca)

Po zmianie, która ma zostać wprowadzona od stycznia 2023 wysokość opłaty będzie stanowić iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty, która ma wynieść 24,50 zł od mieszkańca.  Oznacza to, że w przypadku nieruchomości zamieszkiwanych przez 5 i więcej osób podwyżka wyniesie aż 4,5 zł od mieszkańca. Opłata podwyższona, w przypadku stwierdzenia niewypełniania obowiązku zbiórki odpadów w sposób selektywny ma wynieść 73,50 zł. 

Rodziny wielodzietne mają mieć możliwość skorzystania ze zwolnienia z części opłaty w wysokości 1,5 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. Oznacza to, że wysokość opłaty będzie dla nich wynosiła 23 zł od osoby. 

Spore podwyżki czekają nieruchomości niezamieszkałe. Wzrośnie - jeśli radni podejmą uchwałę - zarówno koszt odbioru odpadów w przypadku pojemników, jak i worków. W zależności od rozmiaru będzie to kwota od kilku do kilkuset złotych.

Planowane zmiany dotyczące właśnie nieruchomości niezamieszkałych przedstawia poniższa tabela.

 

Zmienią się także wzory deklaracji za śmieci. 

Dziś o godz. 15.30 odbędzie się LXXV sesja Rady Miejskiej w Jarocinie i właśnie podczas obrad radni mają podjąć decyzję w tej sprawie. Przedstawione kwoty zawarto w projektach uchwał i to po dzisiejszym posiedzeniu okaże się, czy zostaną wprowadzone w takiej formie.

 

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku