iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Szkole w Witaszycach nadano imię Światowego Dnia Roweru

Szkole Podstawowej w Witaszycach nadano imię Światowego Dnia Roweru. Podczas oficjalnej uroczystości - zorganizowanej z tej okazji - burmistrz Jarocina Adam Pawlicki przekazał sztandar społeczności szkolnej. Z pomysłem tej wyjątkowej nazwy dla witaszyckiej szkoły wyszedł były nauczyciel placówki, kolarz, olimpijczyk, promujący na całym świecie jazdę na rowerze Leszek Sibilski.

World Bicycle Day, Światowy Dzień Roweru, Szkoła Podstawowa im. Światowego Dnia Roweru w Witaszycach. To brzmi światowo i dumnie. Bądźmy dumni z tego, co za sobą niesie ta nazwa, to: szczęście, aktywność i zdrowy tryb życia – podkreśla burmistrz Adam Pawlicki. Podczas uroczystości nadania imienia, społeczności szkolnej przekazany został sztandar, którego fundatorem jest gmina Jarocin. Na ręce dyrektora szkoły Jarosława Łukasiewicza - przekazał go burmistrz Jarocina Adam Pawlicki. Następnie chorągiew wręczono szkolnemu pocztowi sztandarowemu, a uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Chorągiew została poświęcona przez ks. Piotra Nowaka, proboszcza parafii w Witaszycach. 
 
Uroczystość uświetniły występy artystyczne w wykonaniu uczniów. Pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę „Rower”, a następnie otrzymali kaski, w których będą mogli bezpiecznie korzystać z jednośladów. Spektakularny pokaz akrobacji rowerowych Jonasza Pakulskiego - absolwenta szkoły w Witaszycach, zachwycił licznie zgromadzoną publiczność. W prezencie od gminy Szkoła Podstawowa w Witaszycach otrzymała 10.000 zł na zakup wyposażenia. Potwierdzeniem tego faktu było przekazanie symbolicznego vouchera na ręce dyrektora szkoły.
 
Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody za udział w szklonych konkursach. Nagrodzeni zostali autorzy najlepszych prac plastycznych i fotografii o tematyce rowerowej. Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali vouchery o wartości 2 tys. zł na zakup rowerów. Symboliczne podziękowania – w postaci flag z nową nazwą szkoły dla najbardziej zasłużonych dla szkoły osób - przygotował dyrektor Jarosław Łukasiewicz. Do niego też ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć życzenia i pogratulować nowego patrona i sztandaru. Wśród delegacji byli przedstawiciele szkół z terenu gminy oraz instytucji kultury.
 
Momentem wieńczącym uroczystość było odsłonięcie pamiątkowych tablic, znajdujących się przy wejściu głównym do szkoły, oraz muralu który powstał na ścianie hali sportowej przy ul. Wiatracznej. 
 
Pomysłodawcą nadania tego wyjątkowego imienia szkole w Witaszycach jest Leszek Sibilski, który wziął udział w uroczystości. - Mała szkoła pod Jarocinem podąża śladami 193 krajów, które uznały dzień 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. Jest to wielkie wydarzenie historyczne i wydaje mi się, że będzie ono początkiem nowej kultury rowerowej w środowiskach wiejskich, które były i są podłożem największych wyników kolarskich w historii Polski. Mam nadzieję, że Witaszyce ze swoją kulturą rowerową dołączą do tych wielkich tradycji rowerowych – podkreśla inicjator ustanowienia przez ONZ Światowego Dnia Roweru.  Pobyt w Witaszycach stał się okazją do  uhonorowania przez Leszka Sibilskiego  pamiątkowymi certyfikatami osób, mających wkład w promowanie roweru i kultury rowerowej. Wśród wyróżnionych byli m. in.: mistrz kolarski Maciej Paterski, wiceburmistrz Bartosz Walczak oraz radny miejski Tadeusz Kuberka.
 
Ideą nadania imienia Światowego Dnia Roweru Szkole Podstawowej w Witaszycach jest promowanie roweru nie tylko jako formy rekreacji, ale jako środka transportu oraz zdrowego, aktywnego stylu życia. W ślad za nową nazwą pójdą konkretne działania edukacyjne. - Nadanie imienia szkole w Witaszycach to dopiero początek. Teraz przed nami cały szereg działań, zarówno akcji promocyjnych, edukacyjnych i sportowych - mówi Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina. Jednym z takich działań jest utworzenie szkółki kolarskiej. - Wspaniała idea jeśli chodzi o nazwę dla szkoły w Witaszycach, a my przyczynimy się do tego, żeby to rozwijać dalej dla polskiego kolarstwa. Uruchomimy tu szkółkę kolarską, która mam nadzieję będzie współpracowała z Victorią Jarocin – informuje Lucjusz Wasilewski, wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego i zadeklarował, że do szkoły w Witaszycach trafi 10 rowerów: 5 - wyścigowych szosowych i 5 - wyścigowych górskich. Gmina ma w planach także szeroki projekt edukacyjny. - Chodzi o kompleksową edukację rowerową - nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych, czy seniorów, abyśmy wszyscy wiedzieli, jak w sposób bezpieczny i zgodnie z przepisami używać tych ścieżek i dróg rowerowych, które oddajemy do użytku – podkreśla Bartosz Walczak. Z kolei Andrzej Siliński, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Infrastruktury Rowerowej  zadeklarował wsparcie dla szkoły. - W Polsce bardzo mało osób podróżuje rowerem. Cieszę się, że na terenie naszej gminy powstała szkoła imienia Światowego Dnia Roweru, a stowarzyszenie, którego jestem prezesem mogło objąć patronat nad tą szkołą  - powiedział Andrzej Siliński. 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku