iJarocin.pl reklamy
Z powiatu

Szkoła imienia Światowego Dnia Roweru?

Szkoła Podstawowa w Witaszycach będzie nosić nazwę Światowego Dnia Roweru. Z pomysłem, który już zyskał akceptację nauczycieli i rodziców, wyszedł były nauczyciel placówki, kolarz, olimpijczyk, promujący na całym świecie jazdę na rowerze Leszek Sibilski. Rozpoczęta została już procedura związana z nadaniem szkole imienia.

Leszek Sibilski - członek polskiej kadry olimpijskiej, promujący jazdę na rowerze w różnych zakątkach świata, inicjator uchwalenia przez ONZ Światowego Dnia Roweru, były wuefista w szkole w Witaszycach, zaproponował, by placówka nosiła nazwę Światowego Dnia Roweru. Pomysł zyskał akceptację nauczycieli oraz rady rodziców. - Chcemy, by ten Światowy Dzień Roweru sprawił, że dzieci, młodzież z naszej szkoły aktywnie włączą się w rekreację, w sport – mówi Jarosław Łukasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach.

- Gmina Jarocin ma ambicję zostania liderem wśród gmin promujących zdrowy tryb życia poprzez używanie rowerów. Propozycja Leszka Sibilskiego pięknie nam spina cały projekt budowy sieci dróg rowerowych na terenie gminy. Tak, aby jak najbardziej ekologicznie, w zgodzie z naturą i dla dobra swojego zdrowia i fizycznego i psychicznego dzieci jak najwięcej, już od najmłodszych lat, używały rowerów - podkreśla, burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

Obecnie szkoła nie posiada patrona. - Na ścianie szkoły wisiała tablica umieszczona w 1963 roku, gdy ten obiekt został oddany do użytku. Ustawa dekomunizacyjna z 2016 roku pozbawiła nas tego patrona - dodaje dyrektor.

Z nadaniem wyjątkowego imienia Szkole Podstawowej w Witaszycach wiązać się będą konkretne działania. - Chcemy, żeby to nie była tylko tablica, żeby to nie było tylko hasło - zapewnia pierwszy zastępca burmistrza Bartosz Walczak. - Już w tej chwili przygotowujemy szereg różnego rodzaju inicjatyw, które będą miały na celu - poprzez edukację dzieci – zachęcanie całej społeczności lokalnej do jazdy na rowerze. Jestem przekonany o tym, że placówka Witaszycach będzie świecić przykładem i to właśnie w tej szkole będzie najwięcej uczniów w całej gminie, którzy jeżdżą rowerem.

Z pomysłu byłego nauczyciela cieszy się m.in. radny gminny Tadeusz Kuberka. - Turystyka rowerowa jest bardzo popularna wśród dorosłych, seniorów. Myślę, że nadanie szkole imienia Światowego Dnia Roweru zachęci również więcej dzieci i młodzieży do aktywnego trybu życia - mówi mieszkający w Witaszycach radny.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

Polub nas na Facebooku