iJarocin.pl reklamy
Kultura

Snutka Golińska na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Zdjęcie: CKIS Kalisz

Biały haft nasnuwany na płótnie jest pierwszym wielkopolskim haftem, który znalazł się na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Uroczystość wręczenia decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz do Krajowego rejestru dobrych praktyk na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego odbyła się w Zakopanem. Podczas gali przekazane zostały certyfikaty przyznane 34 elementom niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 4 praktykom na rzecz ochrony tego dziedzictwa.
 
W gali uczestniczyli także depozytariusze Snutki Golińskiej, regionalnego haftu południowej Wielkopolski, którzy wpisali ją na Listę niematerialnego dziedzictwa i będą o nią dbać oraz uczyć kolejne pokolenia. Są wśród nich dwie mistrzynie haftu Zofia Talarowska i Jolanta Łukaszewska.    
 
Snutka golińska to rodzaj haftu ludowego, z wyróżniającymi się motywami ażurowymi. Powstał i rozwijał się prawdopodobnie od połowy XIX wieku na terenie całej Wielkopolski. Nazwa haftu pochodzi od sposobu wykonywania, a dokładnie - od najważniejszej czynności podczas pracy, czyli nasnuwania. Do odrodzenia się tej sztuki przyczyniła się znacząco Helena Moszczeńska, właścicielka majątku Golina. Wprowadziła nowe elementy zdobnicze, organizowała kursy dla dziewcząt wiejskich, podczas których uczyła je tego rzemiosła. Działania Heleny Moszczeńskiej są obecnie kontynuowane przez grono hafciarek m.in. z Goliny.




Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku