iJarocin.pl reklamy
Z gminy

Skwer Honorowych Dawców Krwi w Jarocinie

Skwer Honorowych Dawców Krwi - taką nazwę nosić będzie teren przy rondzie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego w Jarocinie. Uchwałę w tej sprawie przyjęli właśnie – jednogłośnie - radni Rady Miejskiej w Jarocinie. Docenili tych, którzy dzielą się z innymi tym, co najcenniejsze.

Jako oficjalny początek honorowego krwiodawstwa w Polsce przyjmowany jest rok 1958. Ruch HDK PCK tworzą honorowi dawcy krwi - członkowie i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża skupieni w klubach HDK PCK oraz innych jednostkach organizacyjnych stowarzyszenia.
 

Krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem przywracającym zdrowie i ratującym życie chorych oraz ofiar wypadków. Krew i jej składniki SIJ podawane są głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemoterapii. Ofiarowana prze krwiodawców krew lub jej składniki podawana jest także kobietom w ciąży oraz małym dzieciom, w tym noworodkom. Codziennie lekarze w szpitalach przeprowadzają skomplikowane zabiegi chirurgiczne i operacje, podczas których wykorzystywana jest krew i jej składniki. Przy wykonywaniu operacji potrzeba nieraz nawet kilku litrów krwi. Jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml krwi pełnej, z której uzyskuje się składniki krwi w celu prawidłowego zabezpieczenia pacjentów.
 

Wkrótce, w dniach 22-26 listopada będziemy obchodzić Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku