reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Z powiatu

Rzecznik uznał, że wizyta starosty naruszyła prawa pacjenta

2021-02-12 08:02:00

Zdjęcie: Kolaż/Archiwum/RPP
Na początku stycznia starosta Lidia Czechak, wraz ze swoją zastępczynią Katarzyną Szymkowiak, odwiedziły pierwsze dzieci urodzone w 2021 roku w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie. Sprawą zajął się RPP, który stwierdził, że naruszono prawa pacjenta.

Przypomnijmy, wizyta włodarzy powiatu w jarocińskiej lecznicy odbyła się w czasie, w którym wstrzymano porody rodzinne, ojcowie nie mogli w nich uczestniczyć i zobaczyć swoich pociech. Starosta i wicestarosta weszły jednak na teren szpitala. Sprawę opisywały nawet ogólnopolskie media.

 

Poniżej publikujemy wypowiedź Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika, Bartłomieja Chmielowca, do którego zwróciliśmy się z prośbą o komentarz w tej sprawie.

 

4 lutego 2021 r. Rzecznik Praw Pacjenta stwierdził naruszenie praw pacjenta, pani Agnieszki do obecności osoby bliskiej [1], świadczeń zdrowotnych [2] oraz godności [3] przy udzielaniu świadczeń przez Szpital Powiatowy w Jarocinie Sp. z.o.o

 

Jak wynika z informacji będących w posiadaniu Rzecznika Praw Pacjenta oraz opublikowanych na stronie internetowej szpitala, pomimo zakazu porodów rodzinnych i przebywania osób bliskich w szpitalu, Starosta Powiatu w Jarocinie i zastępca przebywały w szpitalu, w sali z pacjentką i noworodkiem, rozmawiając z pacjentką i w konsekwencji fotografując się z noworodkiem, pierwszym dzieckiem urodzonym w szpitalu, w 2021 roku. Po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy, Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że prawa pacjenta zostały naruszone.

 

Z jednej strony w szpitalu zostały wstrzymane porody rodzinne, a tym samym ograniczone prawa pacjenta do obecności podczas udzielania świadczeń zdrowotnych z uwagi na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów a z drugiej strony, do szpitala, do sali w której przebywała pacjentka ze swoim nowonarodzonym dzieckiem zostają wprowadzone osoby obce dla pacjentki – Pani Starosta Powiatu w Jarocinie i jej zastępca. Obie Panie mogły zobaczyć noworodka, porozmawiać z matką dziecka będąc osobą obcą w stosunku do pacjentki. Ojciec dziecka został pozbawiony takiej możliwości z uwagi na brak porodów rodzinnych oraz zakazu odwiedzin.

 

Nie można przyjąć argumentacji szpitala, że ojciec dziecka nie mógł mieć kontaktu z noworodkiem, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne i wstrzymanie z tego powodu porodów rodzinnych. Jeżeli do szpitala mogą wchodzić osoby obce w stosunku do pacjentów, wchodzić do ich sal, oglądać noworodki, to bez wątpienia przyjęcie argumentacji, że porody rodzinne zostały wstrzymane z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne nie znajduje uzasadnienia.

 

Można także stwierdzić, że skoro osoby obce mogły mieć kontakt z matką dziecka i noworodkiem, tym samym mogło dojść do zagrożenia epidemiologicznego, co w ocenie Rzecznika Praw Pacjenta wpisuje się w naruszenie praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielonych z należytą starannością.

 

W związku z tym, Rzecznik Praw Pacjenta wniósł o:

  1. pouczenie podległego personelu w zakresie przepisów ustawy o prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w szczególności regulujących prawo pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych;
  2. wdrożenie odpowiednich procedur, które zapewnią pacjentom skuteczną realizację prawa pacjenta do obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym.

 

Powyższe odnosi się do rozpatrzenia indywidualnej sytuacji, opisanej w mediach.

 

Dodatkowe informacje

Rzecznik Praw Pacjenta dodatkowo przeanalizował sytuację porodów rodzinnych w Szpitalu Powiatowym, w Jarocinie. Po zapoznaniu się z uzyskanymi informacjami postanowił wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów [4], w postaci bezprawnych, zorganizowanych działań lub zaniechań mających na celu pozbawienie lub ograniczenie prawa pacjentów do obecności osoby bliskiej. W przypadku potwierdzenia tych informacji i stwierdzenia naruszenia zbiorowych praw pacjenta placówka ma niezwłocznie podjąć działania naprawcze i wykonać zalecenia Rzecznika. W przypadku ich niewykonania Rzecznik Praw Pacjenta ma możliwość nałożenia kary do 500 tys. zł. Obecnie trwa postępowanie zbiorowe.

 

Podstawa prawna

[1] Art. 21 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

[2] Art. 8 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

[3] Art. 20 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

[4] Art. 62 i 65 5 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.


Motoinformator

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama internetowa w gazecie


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl