iJarocin.pl reklamy
Z gminy

Rok 2024 „Rokiem obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej”

Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła rok 2024 „Rokiem obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej”. W przyszłym roku przypada 90. rocznica przybycia do Jarocina mnichów Zakonu Franciszkańskiego.

 - W styczniu 1934 roku pierwsi mnisi z Zakonu Franciszkanów przybywają do Jarocina, aby na stałe związać się z Ziemią Jarocińską, być częścią historii miasta i okolic oraz tworzyć wspólnotę zarówno religijną jak i ludzką z Mieszkańcami tej pięknej małej ojczyzny. Losy Franciszkanów w Jarocinie były ściśle związane z losami mieszkańców miasta. Dzieliliśmy z nimi radości jak i smutki - czytamy we wniosku skierowanym do Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie ustanowienia nazwy przyszłego roku. Lata trzydzieste XX wieku stanowiły początek działalności zakonu w Jarocinie, przerwane potwornościami wojny. W październiku 1939 roku niemieccy naziści wypędzili franciszkanów z Jarocina. Podobny los spotkał wielu mieszkańców miasta i powiatu, gdy w nieludzki sposób wywieziono ich do Generalnego Gubernatorstwa. Powojenne losy franciszkanów również nie należały do łatwych. W 1961 roku Prymas Polski Stefan Wyszyński powołał do życia parafię św. Antoniego przy klasztorze franciszkanów Jarocinie. Rozpoczęły się bardzo trudne starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni, a następnie realizacja inwestycji - w latach 1976 – 1979 - która od początku istnienia jednoczy parafian, mieszkańców Jarocina i okolic oraz wszystkich ludzi dobrej woli.
 

Franciszkanie nie ukrywają radości z decyzji radnych. - 90 lat... 32 871 dni... 47 335 389 minut... Dokładnie tyle czasu minie w 2024 roku, odkąd na Ziemi Jarocińskiej osiedlili się Franciszkanie. Z okazji tak pięknego jubileuszu Rady Miejska w Jarocinie przegłosowała uchwałę ustanawiającą rok 2024 rokiem obchodów 90 - lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. (…) Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do złożenia i pozytywnego rozpatrzenia wniosku o ustanowienie roku 2024 Rokiem Obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. Cieszy nas, że to dzieło połączyło wszystkich ponad podziałami - piszą Bracia Mniejsi na facebookowym profilu. Za przychylność i otwartość oraz chęć wspólnego współtworzenia jubileuszu dziękują burmistrzowi Jarocina Adamowi Pawlickiemu oraz wiceburmistrzom: Bartoszowi Walczakowi i Robertowi Ziółkowskiemu, a także radnym i osobom, które poparły wniosek.
 
 
 
Rok 2024 będzie poświęcony Franciszkanom oraz w szczególny sposób osobie Ojca Serafina. - Będzie to wyjątkowy rok nie tylko dla naszej wspólnoty parafialnej ale i dla wszystkich, którzy byli i są związani z jarocińskimi Franciszkanami - podkreślają Bracia Mniejsi. Zapowiadają, co będzie się działo w związku z jubileuszem. Powstanie m. in, film o ojcu Serafinie. Trwają też prace nad wystawą poświęconą początkom i dziejom parafii, a także niezapomnianemu proboszczowi tego miejsca - o. Niedbale.  - Kolejny raz ojciec Serafin jest znakiem jedności i współpracy jarociniaków tak jak to było za jego życia. To będzie rok pełen radości i świętowania! – podkreślają franciszkanie.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ