reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Ciekawostki

Reżyser odwiedził miejsca z czasów dzieciństwa

2020-02-26 08:48:02

Andrzej Barański - pochodzący z Wilkowyi reżyser i autor scenariuszy blisko sześćdziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych - gościł w ubiegłym tygodniu w Jarocinie.

Andrzej Barański urodził się w 1941 roku w Pińczowie. W latach pięćdziesiątych, ze względu na problemy zdrowotne mamy, sporą część dzieciństwa spędził w Wilkowyi. Babcia reżysera była krewną księdza dr. Franciszka Pindy - proboszcza parafii w Wilkowyi w latach 1945 - 1963 r. i gospodynią na plebanii. I to tam sporą część swojego młodzieńczego życia spędził późniejszy reżyser.
 
 
 
Zdjęcia do filmu w Żerkowie i Brzóstkowie
 
Do Żerkowa wrócił 40 lat później. Wtedy zrealizował tam większość zdjęć do filmu „Nad rzeką, której nie ma”. Za scenariusz, nakręconego w 1990 roku m.in. w Żerkowie i Brzóstkowie filmu, rok później odebrał nagrodę specjalną Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk-Gdynia.
 
 
Na Ziemię Jarocińską i Żerkowską wrócił także 70 lat później – 20 lutego 2020 roku - odwiedzając bliskie sercu miejsca znane z lat dzieciństwa i młodości.
 
 
-  Podróż sentymentalna do lat młodości i niezapomnianych wakacji w domu parafialnym w Wilkowyi.  Piękny pałacyk, tajemniczy park i bliskość kościoła. Dziękuję Bogu za tamten już miniony świat, dziękuję księdzu proboszczowi Tadeuszowi Malchrowiczowi za serdeczne przyjęcie  – napisał w kronice parafialnej odwiedzonego po latach kościoła.
 
 
Wizytę zakończyła projekcja filmu „Nad rzeką, której nie ma” w jarocińskim kinie „Echo”. Po niej widzowie mieli okazję porozmawiać z reżyserem. -  Na rozmowę o filmach wyreżyserowanych przez Barańskiego prawie zabrakło czasu, bo mieszkańcy Wilkowyi, Żerkowa chętnie pytali oraz słuchali wspomnień z dzieciństwa spędzanego w Wilkowyi i realizacji zdjęć w Żerkowie – podkreślił Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.
 
 
Kariera
 
Andrzej Barański najpierw studiował na Politechnice Śląskiej, a dopiero później w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 60. współpracował ze Studenckim Teatrem „Step”, którym opiekował się Tadeusz Różewicz, a Barański napisał dla zespołu blisko 20 sztuk. Filmy zaczął reżyserować w latach 70. Znany jest z produkcji podejmujących problematykę polskiej prowincji. Za „Kobietę z prowincji” w 1986 r. otrzymał podczas Berlinale Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej. Wielokrotnie był nominowany do nagrody Złotych Lwów na kolejnych edycjach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i w Gdańsku („Kobieta z prowincji”, „Lucyna”, „Tabu”, „Kramarz”, „Nad rzeką, której nie ma”, „Kawalerskie życie na obczyźnie”, „Dwa księżyce”, „Horror w Wesołych Bagniskach”, „Dzień wielkiej ryby”, „Niech gra muzyka”, „Wszyscy święci”, „Parę osób, mały czas”, „Braciszek”).

Zamów reklamę w gazecie internetowej iJarocin.pl
Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl