iJarocin.pl reklamy
Z policji

Reprezentacja ZSP nr 2 w Jarocinie podczas wyjazdu edukacyjnego

Zdjęcie: KPP Jarocin

Reprezentacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie, w której funkcjonują klasy o profilu policyjnym, wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym śladami Armii Generała Andersa. Wyjazd był nagrodą dla laureatów VI edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”, organizowanego przez Komendę Główną Policji i Instytut Pamięci Narodowej.

Do zorganizowanej przez KGP i IPN szóstej edycji konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt szkół z całej Polski. Jego uczestnicy mieli do wykonania trzy zadania, które w efekcie przedstawiały sylwetkę wybranego policjanta II RP. Organizatorzy wyłonili 12 laureatów, wśród których znalazł się jeden zespół z Wielkopolski: uczniowie klasy IV z przysposobieniem policyjno – prawnym z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie. Nagrodą był wyjazd edukacyjny do miejsc związanych z polską historią, a leżących na terenie Niemiec i Włoch. Inspiracją do tegorocznego wyjazdu stał się kierunek śladami bohaterskiej Armii Generała Andersa, w szeregach której służbę wojskowa pełnili także przedwojenni policjanci.

Wyprawa rozpoczęła się 18 września br. Wyjazd laureatów, którym towarzyszyli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentujący Gabinet Komendanta Głównego Policji kom. Sebastian Lipka-Auguścik i podkom. Aleksander Pradun rozpoczął się od zwiedzania Drezna. Następnego dnia uczestnicy wyjazdu zwiedzili pierwszy w Europie obóz koncentracyjny KL Dachau. Tam też złożona została wiązanka ku czci zamordowanych więźniów. Podróżując przez Włochy uczniowie odwiedzili także Cmentarz Wojenny w Loreto i Bolonii, gdzie również odmówiono modlitwę za dusze poległych żołnierzy i złożono wiązanki oraz zapalono znicze.

Najważniejszym punktem wyjazdu był udział uczniów w mszy na Polskim Cmentarzu Wojennym w Monte Cassino, gdzie wizytę rozpoczęto oddaniem hołdu polskim żołnierzom dowodzonym przez Generała Andersa. Odmówiono tam modlitwę, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze przez delegację funkcjonariuszy oraz uczniów policyjnych klas mundurowych.

Podczas wyprawy młodzież oraz pozostali uczestnicy mieli okazję zwiedzić Asyż, Bolonię, Florencję i miasto Chioggia, zwana „małą Wenecją”.

Wspólny wyjazd młodzieży z całej Polski, uczącej się w klasach z przysposobieniem policyjnym, był nie tylko okazją do nauki historii. Był także możliwością integracji i nawiązania nowych przyjaźni. W skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Jarocinie weszli: Aleksandra Krystkowiak, Klaudia Błaszczyk i Maja Cieślak, które prace przygotowywali pod okiem opiekuna asp. sztab. Agnieszki Zaworskiej z KPP w Jarocinie. Historia Polskiej Policji Państwowej jest jednym z bloków tematycznych, które omawiane są przez policjantów z Jarocina podczas zajęć w szkole.

Źródło: KPP Jarocin
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku