reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Z powiatu

Ponad 11 mln zł dofinansowania na drogę Żerków - Raszewy - Komorze

2021-05-14 07:21:53

Wczoraj Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński odwiedził powiat jarociński. W trakcie wizyty uczcił wspólnie z władzami samorządowymi pamięć przywódcy okręgu VI Powstania Wielkopolskiego - majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, zapoznał się z funkcjonowaniem powszechnego punktu szczepień, realizacją inwestycji współfinansowanych z programów rządowych oraz podpisał umowę na budowę drogi Żerków - Komorze.

Pierwszym punktem wizyty było podpisanie umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja, która dofinansowana została kwotą 11 426 523 zł pozwoli na gruntowną przebudowę drogi powiatowej Żerków - Raszewy - Komorze. Umowę o dofinansowaniu inwestycji wraz z wojewodą podpisali: starosta jarociński Lidia Czechak, wicestarosta jarociński Katarzyna Szymkowiak i skarbnik powiatu Jacek Jędrzejak. Wśród zaproszonych gości obecni byli posłowie na Sejm RP - Andżelika Możdżanowska, Katarzyna Sójka, Tomasz Ławniczak oraz Jan Mosiński.

 

Zgodnie z zapisami umowy wkład własny starostwa wynosi blisko 5 mln zł. Z budżetu gminy Żerków na realizację zadania zostanie przekazana kwota ponad 2 mln 400 tys. zł. Przyznane dofinansowanie stanowi 70% wartości całkowitej projektu.

 

- Wielkopolska otrzymuje duże środki z programów rządowych. Dodatkowo samorządy dobrze korzystają z tych środków. Powiat jarociński jest jednym z liderów. Od 2016 roku w tym powiecie powstało 14 inwestycji dofinansowanych ze środków zewnętrznych - podkreślił wojewoda Michał Zieliński. Jak dodał, przebudowa drogi wpłynie bardzo korzystnie na rozwój regionu i przyczyni się do poprawy jakości życia jego mieszaków.

 

Zadanie obejmuje łącznie przebudowę ponad 9 km dróg powiatowych - od Żerkowa, ul. Jarocińskiej, poprzez skrzyżowanie z drogą nr 4181, a kończąc na planowanym do przebudowy skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 4192 w Komorzu.

 

- To dla nas zaszczyt, że możemy dziś gościć wojewodę Michała Zielińskiego. Jesteśmy dumni, że właśnie ta inwestycja zrealizowana będzie na terenie naszego powiatu. To jedno z największych dofinansowań w historii. Są to inwestycje skierowane do ludzi. Ścieżki rowerowe to także bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a to jest dla nas największy priorytet - mówiła starosta jarociński Lidia Czechak.

 

Zakres prac obejmuje m.in.: wykonanie na całej długości przebudowywanego odcinka nowej nawierzchni jezdni, budowę chodników, przebudowę przejść dla pieszych, budowę drogi rowerowej dwukierunkowej w Przybysławiu, przebudowę 4 przystanków komunikacyjnych wyposażonych w perony, remont mostu na rzece Lutynia. W roku 2021 zaplanowane jest wszczęcie postępowania przetargowego. Termin realizacji zaplanowano na 3 lata.

 

- Podpisanie w powiecie jarocińskim pierwszej umowy z przyznanej Wielkopolsce puli 240 mln zł jest przykładem dobrej współpracy i dobrze zdefiniowanych potrzeb mieszkańców - mówił wojewoda podczas spotkania z samorządowcami. Podziękował też za dobrą współpracę w walce z pandemią. Wczoraj do szpitala powiatowego trafiły z magazynów wojewody respiratory dla chorych na COVID-19.

 

Kolejnym punktem wizyty było złożenie kwiatów pod pomnikiem mjra Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego w parku im. Gorzeńskiego u zbiegu ulic Hallera i Śródmiejskiej w Jarocinie. Major Zbigniew hr. Ostroróg - Gorzeński był dowódcą pierwszej w Wielkopolsce Rady Żołnierskiej z 1918 roku. Wspierał m.in. skauting, działalność Towarzystwa Pomocy Naukowych i Towarzystwa Czytelni Ludowych oraz był zaangażowany w działalność patriotyczną. W okresie zaborów dbał o to, aby polskie dzieci mogły pobierać naukę w polskiej szkole. Był inicjatorem budowy pomnika poświęconego powstańcom. W 1920 roku Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Park Gorzeńskiego ma charakter edukacyjny oraz stanowi ważny punkt tożsamości, pamięci i przywiązania mieszkańców Jarocina do Powstania Wielkopolskiego.

 

Następnie wojewoda Michał Zieliński wraz z władzami powiatu zapoznał się z realizacją prac na budowie ścieżki rowerowej Jarocin - Wilkowyja - Żerków, której zakończenie przewidziane jest 30 listopada 2021 roku. To prawie siedmiokilometrowa trasa, która powstaje przy 50% dofinansowaniu z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych, a całkowity koszt inwestycji to 5 677 475,71 zł.
 
 

Na zakończenie wizyty, wojewoda odwiedził punkt szczepień populacyjnych w Żerkowie. Żerków to drugie największe po Jarocinie miasto na terenie powiatu. To właśnie tutaj, w ramach Narodowego Programu Szczepień, umiejscowiony został populacyjny punkt szczepień. Działa on od 5 maja, a do końca miesiąca szczepionkę na Covid-19 przyjmie tam 2680 osób. Punkt znajduje się przy ulicy Kolejowej w wyremontowanym budynku byłej szkoły, gdzie teraz mieści się Centrum Aktywności Lokalnej. Budynek jest dostosowany do osób niepełnosprawnych. Pielęgniarki, które pracują w punkcie, zapewnia jarociński szpital. Placówka powstała we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Jarocinie. Żerków zapewnia zaplecze techniczne, a lecznica część sprzętu oraz personel.

 

 


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl
FotorelacjaMotoinformator

Reklama lombardu w Jarocinie
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecie

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl