iJarocin.pl reklamy
Jarocin

Pomnik byłego ministra już stoi w parku Szubianki

Zdjęcie: Grafika na podstawie zdjęć z gov.pl oraz Facebook/Adam Pawlicki

Pomnik zmarłego w 2019 roku prof. Jana Szyszko - leśnika, naukowca, trzykrotnego ministra środowiska, posła na Sejm RP wczoraj stanął w parku Szubianki w Jarocinie.

Pomysł umieszczenia w jarocińskim parku pomnika byłego ministra, który nie jest powiązany z Jarocinem,  wzbudził sporo emocji wśród mieszkańców. I to tych negatywnych. Warto dodać, że pomnik miał wcześniej stanąć w jednej z miejscowości w Małopolsce, jednak z powodu burzliwych dyskusji w tym temacie pomysł nie został zrealizowany, jednak sam pomnik odlano. I od tego czasu szukano nowego miejsca.  

 

Podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej radny Jerzy Walczak zadał pytanie dotyczące wspomnianego pomnika, który miał zostać umiejscowiony w parku Szubianki w Jarocinie.

 

- Panie Burmistrzu, ja mam jeszcze pytanie związane z działaniami polegającymi na planowaniu pewnej małej infrastruktury parkowej. Chodzi mi konkretnie o park Szubianki. Chciałbym wiedzieć, czy prosić Pana, aby podzielił się Pan z nami na temat pewnego pomysłu związanego z małą infrastrukturą czy małą architekturą ogrodową, która ma się pojawić w parku w Szubiankach - pytał radny Jerzy Walczak.

 

Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina obecny na sesji poprosił o wyjaśnienia w tej sprawie Sebastiana Walczaka, Dyrektora Wydziału Rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

 

- W parku Szubianki powstanie pomnik prof. Szyszko. Ten pomnik będzie realizowany w ramach tego projektu zielonego. Mamy zgodę, procedujemy cały czas z Narodowym Funduszem, nawet na wniosek Narodowego Funduszu został ten pomnik włączony, budowa tego pomnika zostaje włączona w ramy projektu zielonego. Powiem tylko, bo pewnie będzie pytanie o koszty itd., kosztem gminy, jeśli chodzi o posadowienie tego pomnika będzie to sam transport i element, ten cokół, na którym stanie pomnik, betonowy.  To jest koszt zdaje się dwudziestu paru tysięcy złotych - transport, ustawienie i ten postument, cokół, na którym stanie. Sam pomnik został przekazany darmowo na podstawie porozumienia z Fundacją Dla Niepodległej zdaje się. Tak został przekazany ten pomnik i ten pomnik powstanie. Jesteśmy w trakcie realizacji, mamy już wszystkie dokumenty, jesteśmy na etapie zlecania budowy tego pomnika - wyjaśniał S. Walczak.

 

 

W dalszej części Jerzy Walczak mówił o tym, że w dziejach Jarocina było wiele ważnych postaci, które mogłyby zostać upamiętnione, a sam minister w żaden sposób nie jest powiązany z miastem. 

 

Wczoraj Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina poinformował w mediach społecznościowych o tym, że pomnik stanął już w parku Szubianki.

 

- Prof. Jan Szyszko zawsze z odwagą i zaufaniem podchodził do naszych ambitnych planów. Ten pomnik jest symbolem troski o środowisko naturalne, która niezmiennie towarzyszyła profesorowi. Ten pomnik to jednocześnie symbol EKOlogicznego Jarocina - możemy przeczytać we wpisie burmistrza Adama Pawlickiego w mediach społecznościowych.

 

Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 27 czerwca.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku