reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Okna Marcinkowski producent okien i drzwi PCV

Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.
FACEBOOK ijarocin.pl
Z policji

Policjanci przyjęli blisko 60 zgłoszeń o oszustwach

2021-11-17 13:21:08

Amatorzy łatwego i szybkiego wzbogacenia się nie próżnują. Cały czas wymyślają nowe metody pozbawienia nas naszych pieniędzy – także tych, które przechowujemy w banku. Teraz, w okresie przedświątecznym, jesteśmy szczególnie narażeni na ich przestępcze działanie. Najbardziej popularną w ostatnim czasie jest metoda na kuriera bądź portal ogłoszeniowy, a wielu z nas zakupu prezentów dokonuje właśnie w Internecie.

Od stycznia do końca października br. policjanci w Jarocinie przyjęli blisko 60 zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych, gdzie przestępcy wykorzystując nieświadomość i łatwowierność kupujących i sprzedających, uzyskali dostęp do ich kont bankowych. Algorytmów działania tych, którzy chcą w łatwy sposób dorobić się na szkodzie innych osób, jest wiele. Dlatego cały czas musimy być czujni. Zwłaszcza gdy dokonujemy zakupów lub sprzedaży za pośrednictwem portali ogłoszeniowych.

 

Przestępcy podszywający się pod firmę wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego. Wykonując polecenie możemy stracić nasze oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. Najczęściej jest to 50 groszy, zdarzają się kwoty nieco wyższe – do 2 złotych. Właściciel telefonu dostaje wiadomość od rzekomego dostawcy, że jego paczka jest w drodze ale do realizacji dostarczenia brakuje np. 50 groszy. Jeśli kwota nie zostanie uregulowana – paczka wróci do nadawcy. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie odbiorca wiadomości wprowadza wrażliwe dane. Najczęściej jest to numer karty oraz 3-literowy kod CVV. To wystarczy, by nadawca posługując się tymi danymi, zrobił przelew z naszego konta na własne. Tyle że nie jest to kwota 50 groszy. Przestępcy kradną nam tyle oszczędności ile mamy dziennego limitu wypłat – czasami jest to nawet kilka tysięcy. Jeśli często otrzymujemy paczki, potencjalnie jesteśmy łatwym łupem. Zwłaszcza, jeśli akurat czekamy na przesyłkę.

 

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić nas w błąd i przejąć nasze pieniądze. Wykorzystując stan epidemii wiadomość SMS o konieczności dopłaty może zawierać np. informację, ze nasza paczka jest na kwarantannie. Jeśli dopłacimy jakąś niewielką, określoną kwotę, zostanie ona z kwarantanny zwolniona i „wyruszy w drogę”. Ofiarami oszustów padają także osoby, które wystawiają na różnego rodzaju aukcjach i portalach jakieś przedmioty na sprzedaż. Autor ogłoszenia otrzymuje wiadomość, że ogłoszenie jest niewidoczne. Zostanie ono opublikowane po dopłacie np. 1 zł. za pośrednictwem przesłanego linku. Link przekierowuje nas do strony, która wygląda prawie identycznie jak ta, na której umieszczaliśmy ogłoszenie bądź strona banku, podajemy nr karty, kod CVV. Chwile później oszuści czyszczą nasze konto.

 

W innym wariancie oszuści informują wystawiającego ogłoszenie, że chcą od niego kupić wystawiony towar. Po wszystkich uzgodnieniach, za pomocą jednego z komunikatorów wysyłają informację, że dokonali płatności i przesyłają link do jej pobrania by wystawca, po weryfikacji płatności i ściągnięciu należności, mógł szybciej wysłać towar. W ten sposób nieuczciwe osoby wchodzą w posiadanie danych do naszego konta dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. I zamiast dokonać przelewu na nasze konto, dokonują z niego przelewu naszych środków na własne konta.

 

Niestety, ale tego typu prób przejęcia naszych kont jest coraz więcej. Dlatego apelujemy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Jeżeli nie czekamy na żadną przesyłkę, tym bardziej powinna zapalić się nam czerwona lampka. Zanim dokonamy jakiejkolwiek transakcji czy udostępnimy dane o sobie lub swoim koncie, poświęćmy kilka minut na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, czy strona na której jesteśmy jest na pewno oryginalną stroną naszego banku, portalu czy firmy kurierskiej. Brak czujności może doprowadzić do utraty środków, które mamy na swoich kontach.

 

Niestety bardzo często zdarza się także, że np. zamówiony przez nas telefon okazuje się paczką sera bądź zakupiony towar w ogóle nie dociera do zamawiającego. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do zakupu bo np. cena wystawionego towaru jest zbyt niska do jego realnej wartości, nie płaćmy za towar z góry. Kupując za pobraniem, w momencie dostarczenia nam towaru, w obecności kuriera możemy otworzyć paczkę i w przypadku niezgodności z zamówieniem, towar odesłać bez uiszczania opłaty. Niestety często po dokonaniu przedpłaty lub całkowitej zapłaty za zamówienie, kontakt z wystawcą się urywa.


Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Źródło: KPP Jarocin

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Motoinformator

LOMBARD SMOK - Gotówka od ręki

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecie

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl