iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Pierwszy odcinek drogi ma być gotowy na wiosnę

Trwa budowa drogi do terenów inwestycyjnych w Golinie. Prace są już daleko zaawansowane. Pierwszym jej odcinkiem będzie można jeździć już wiosną 2024 roku. 

Droga przebiegać będzie od krajowej „15” w Golinie - przez ulicę Asfaltową - do drogi na Obrę w kierunku terenów inwestycyjnych. Budowa nowego połączenia jest daleko zaawansowana. Już wiosną przyszłego roku będzie można korzystać z pierwszego odcinka – do drogi na Obrę. Realizacja inwestycji przyczyni się do zmniejszenia ruchu, przede wszystkim ciężkich samochodów ciężarowych, na ulicy Dworcowej w Golinie. Obecnie jest ona jedną z najbardziej obciążonych dróg w gminie Jarocin. 
 
Koszt budowy drogi do terenów inwestycyjnych opiewa na 28 mln zł, jednak z budżetu gminy na ten cel przeznaczone będzie 1,4 mln zł. Pozostałe 26,6 mln zł pochodzi z pozyskanego przez gminę dofinansowania w ramach II edycji Polskiego Ładu - Funduszu Inwestycji Strategicznych. Zgodnie z harmonogramem realizacja inwestycji ma się zakończyć w styczniu 2025 roku.
 
W perspektywie czasowej gminny plan jest jednak jeszcze bardziej ambitny, bo w przyszłości nowa droga, biegnąc od terenów inwestycyjnych w kierunku drogi krajowej nr 15, mogłaby zostać przedłużona aż do Jarocina, do ronda przy Orlenie. Wówczas droga „15” ominęłaby Golinę, Ciświcę i Jarocin. Wyprowadzenie z tego terenu ruchu tranzytowego, zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo mieszkańców. O to, czy budowa obwodnicy jest potrzebna, burmistrz Jarocina zapytał mieszkańców w  konsultacjach społecznych. Oddano 552 głosy. Za realizacją inwestycji opowiedziało się 97,28 % głosujących. 
 

- To alternatywne połączenie odciąży ul. Dworcową, która jest w fatalnym stanie technicznym. To kolejny krok do naszych jeszcze dalszych planów, bo w przyszłości nowa droga, biegnąc od terenów inwestycyjnych w kierunku drogi krajowej nr 15, mogłaby zostać przedłużona aż do Jarocina, do ronda przy Orlenie. Wówczas droga krajowa nr 15 ominęłaby Golinę, Ciświcę, Jarocin - tłumaczy Adam Pawlicki - burmistrz Jarocina.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ