reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Jarocin

Pieniądze na remonty kamienic

2019-10-03 08:28:03

Właściciele budynków mieszkalnych z lokalami kwaterunkowymi mogą otrzymać wsparcie od kilkudziesięciu do nawet ponad stu tysięcy złotych na remonty. Premii kompensacyjnych udziela Bank Gospodarstwa Krajowego, którego przedstawiciele zaprezentują zasady pomocy podczas spotkania 18 października w jarocińskim ratuszu.

W Banku Gospodarstwa Krajowego w trybie ciągłym trwa nabór wniosków w ramach premii kompensacyjnej wspierającej remonty budynków, w których znajdowały się lokale kwaterunkowe i w latach 1994 - 2005 obowiązywały w nich ograniczenia dotyczące wysokości czynszów.  - Takich kamienic jest na terenie gminy Jarocin pewnie kilkadziesiąt. Właściciele dwóch obiektów uzyskiwali w urzędzie dane o meldunkach. Niejako przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że BGK dysponuje specjalnym funduszem remontowym w postaci tzw. premii kompensacyjnych, z którego mogą korzystać także osoby posiadające tytuły własności do nieruchomości znajdujących się na terenie naszej gminy - mówi zastępca burmistrza Robert Kaźmierczak. Dzięki tym środkom przeprowadzony został już remont elewacji jednej z najładniejszych jarocińskich kamienic przy ul. Kościuszki. Obecnie prowadzony jest generalny remont dachu kolejnej kamienicy, tym razem przy Al. Niepodległości, w której została wymieniona także część okien.  - Aby uzyskać te pieniądze, trzeba trochę wytrwałości. Niekiedy trzeba odszukać dokumenty nawet z lat 50. i 60. XX wieku dotyczące decyzji urzędowych o zakwaterowaniu lokatorów w prywatnych kamienicach. Ale warto się trochę potrudzić, aby zdobyć środki z BGK, bez których nie zacząłbym remontów. Ten fundusz, mimo że był uchwalony, przez długi czas był „zamrożony” i odblokowano go dopiero w 2016 roku - mówi właściciel jednej z kamienic.
 
 
Gminy mają ograniczone możliwości wspierania remontów budynków mieszkalnych.  - Dlatego burmistrz Jarocina podjął decyzję, aby gmina zaangażowała się w pomoc właścicielom w pozyskiwanie środków z zewnątrz na prace remontowe, bo ich przeprowadzenie może wspomagać rewitalizację starówki - wyjaśnia Robert Kaźmierczak. Czasem wnioskodawca musi okazać się w banku  dokumentami, których sam nie posiada, a dotyczą na przykład kilkukrotnej zmiany nazwy ulicy na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Niezbędne są dane o zameldowaniu lokatorów pod wskazanymi adresami i Referat Spraw Obywatelskich UM stara się wystawiać takie zaświadczenia niezwłocznie, aby maksymalnie przyspieszyć skompletowanie wniosku o premię kompensacyjną.  - Osoby, które już uzyskały pieniądze z BGK chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami z właścicielami kolejnych kamienic. Bardzo pomaga Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów - dodaje zastępca burmistrza. 
 
 
Nie wszyscy właściciele nieruchomości jednak wiedzą, że Bank Gospodarstwa Krajowego dysponuje pieniędzmi na remonty kamienic.  - Wielu właścicieli nie mieszka w Jarocinie. Dlatego zwracam się z prośbą do lokatorów, aby właścicieli wynajmowanych mieszkań poinformowali o takich możliwościach, a także o spotkaniu informacyjnym, które z przedstawicielami BGK odbędzie się w piątek 18 października w jarocińskim ratuszu - apeluje burmistrz Adam Pawlicki. 
- Te zewnętrzne pieniądze mogą przyczynić się do odnawiania wielu budynków w ścisłym centrum miasta, ale też mogą być wydane na podniesienie standardów tych mieszkań, więc lokatorom powinno zależeć na tym, aby właściciele skorzystali z tego funduszu - dodaje.
 
 
W organizację spotkania zaangażowała się także gminna spółka Jarocińska Agencja Rozwoju. JAR przyjmuje do 14 października zgłoszenia na spotkanie informacyjne z przedstawicielami BGK, które odbędzie się  w piątek  18 października 2019 r. o godz. 16.00 w ratuszu: e-mail: porzuckowiak@jarjarocin.pl, bądź telefonicznie: 62 747 91 02.
 
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl