iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Pięć zielonych przystanków i wiata rowerowa

Zdjęcie: jarocin.pl

5 zielonych przystanków oraz wiata rowerowa, której dach także zdobią rośliny, zostały wybudowane przez Gminę Jarocin.  Zieleń obecna na konstrukcjach oczyszcza powietrze, a w upalne dni obniża temperaturę pod zadaszeniem.

EKOprzystanki powstały przy ul. Hallera, Wolności, Szpitalnej oraz Wrocławskiej w Jarocinie. Z kolei wiata rowerowa zamontowana została przy siedzibie urzędu miejskiego. Nowe wiaty mają stalową konstrukcję ze szklanymi ścianami i dachy pokryte roślinami – tzw. rozchodnikami. Są to rośliny, które płytko się ukorzeniają i nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Niestraszne są ani niskie temperatury, ani ubogie podłoże czy susza –  bowiem magazynują wodę i substancje odżywcze. Można je hodować na specjalnych matach, które rozkłada się m. in. na dachach - podobnie, jak trawnik z rolki. Odporność na szkodniki i choroby oraz brak konieczności koszenia dodatkowo decydują o tym, że wystarczy poddawać je podstawowym zabiegom pielęgnacyjnym najwyżej raz do roku. W ramach inwestycji zamontowano też elementy małej architektury - ławki i kosze na odpady. Wykonanie zadania kosztowało 370 tys. zł. 

Prosty montaż oraz nieskomplikowana pielęgnacja to nie jedyne korzyści z zastosowania ekranów z roślin. Wśród zalet zielonych ścian czy dachów wymienia się poprawę estetyki przestrzeni publicznych, pozytywny wpływ na samopoczucie mieszkańców, oczyszczanie powietrza, gromadzenie wody czy redukcję hałasu. Żywa ściana to świetny sposób na wskrzeszenie gatunków roślin w obszarach miejskich, a tym samym wspieranie lokalnego ekosystemu. Zielone przystanki zmniejszają efekt miejskiej wyspy ciepła, poprawiając mikroklimat w swoim bezpośrednim otoczeniu

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ