iJarocin.pl reklamy
Z policji

Oszustwa metodą na BLIK w powiecie jarocińskim

W ostatnim czasie na terenie powiatu jarocińskiego odnotowano kolejne oszustwa metodą na kod BLIK. Sprawcy podszywają się pod znajomych z portalu społecznościowego. Proszą o pomoc finansową i przesłanie numeru do realizacji transakcji pieniężnych. Funkcjonariusze apelują, by nikomu nie wysyłać numeru BILIK!!!

W jaki sposób działają przestępcy okradający nasze konta metodą na BLIK?

Przestępcy włamują się na profile użytkowników znanego portalu społecznościowego i nawiązują rozmowy ze znajomymi ofiary. Następnie podszywając się pod znajomego (znajomą) lub członka rodziny piszą, że pilnie i na chwilę potrzebują pieniędzy. Powodem może być to, że zapomnieli portfela ale mają przy sobie telefon, a szybko muszą dokonać jakiejś opłaty, np. za zakupy. Oczywiście obiecują, że pieniądze bardzo szybko wrócą do pożyczającego”. Proszą o przesłanie pieniędzy BLIKiem.

Co to jest BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach oraz wykonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych z kodem.

Ofiara chcąc pomóc w potrzebie znajomemu, wysyła mu wygenerowany przez swój bank numer BLIK. W tej samej chwili przestępca czeka przy dowolnym bankomacie na numer BLIK od ofiary i natychmiast po jego otrzymaniu wypłaca gotówkę. Odbiorca pieniędzy jest całkowicie anonimowy, gdyż znany jest wyłącznie numer wypłaty nie zaś numer konta, banku czy dane odbiorcy.

Bardzo często zdarza się, że przestępcy udają, że podany wcześniej numer nie zadziałał i proszą ofiarę o ponowne wysłanie nowego numeru. Ponadto jeśli ktoś nie korzystał z takiej formy płatności, przestępcy instruują ofiarę krok po kroku jak ma postąpić by móc ten numer z systemu bankowego otrzymać.

Policjanci apelują by nikomu nie wysyłać numerów BLIK, a jeśli już rzeczywiście chcemy komuś pomóc w taki sposób, to wcześniej telefonicznie należy skontaktować się z osobą, za którą podaje się osoba korespondująca z nami za pośrednictwem komunikatora i upewnić się czy to naprawdę ona prosi nas o pożyczkę.

Źródło: KPP Jarocin
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku