reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm
AUTOPROMOCJA - Napisz list do naszej redakcji ijarocin.pl
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Jarocin

Od dziś zapłacimy więcej za śmieci

2019-07-01 14:20:38

Od dzisiaj w Gminie Jarocin rozpoczynamy selektywną zbiórkę odpadów biodegradowalnych - kuchennych. Z początkiem miesiąca zmieniły się także opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawki opłat ustalone zostały przez radnych Rady Miejskiej w Jarocinie. Najwięcej zapłacą osoby, które nie segregują odpadów.

DLACZEGO ZACZYNAMY SEGREGOWAĆ BIOODPADY KUCHENNE?

 

Wytyczne Unii Europejskiej, dotyczące segregacji odpadów, zostały przez polski rząd zapisane w prawie. Idea jest taka, aby jak najwięcej odpadów przetworzyć na użyteczne materiały i - zamiast  składować - przywracać je do obiegu gospodarczego. Obowiązkiem nałożonym na gminę jest wprowadzenie zbiórki odpadów biodegradowalnych. Już w 2020 roku gmina nie może przekazać więcej niż 35 % tego typu odpadów do składowania.
 
 
Warto pamiętać, że zbiórka odpadów BIO leży w interesie nas wszystkich – nie tylko ograniczamy składowanie tego typu odpadów - do czego zobowiązuje nas prawo – oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, ale także sprawimy, że odpowiednio przetworzone bioodpady wrócą do nas w postaci wytworzonej energii cieplnej i elektrycznej czy terrawitu - doskonałego naturalnego nawozu. Jednak, aby z bioodpadów uzyskać dobrej jakości nawóz, do brązowych pojemników BIO muszą trafiać tylko poprawnie posegregowane odpady. Już wkrótce pojemniki z napisem BIO zostaną dostarczone do Państwa w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 

Nowe opłaty za odpady od lipca

 
Od 1 lipca zmieniają się opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Stawki opłat ustalone zostały przez Radę Miejską w Jarocinie. Najwięcej zapłacą osoby, które nie segregują śmieci.
 
 
Od 1 lipca za wywóz śmieci segregowanych trzeba będzie zapłacić od 14-11 zł na osobę. Stawka maleje wraz ze wzrostem ilości osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. I tak: jedna osoba zapłaci 14 zł, w przypadku dwóch osób stawka zostaje podwojona, czyli łączna opłata wyniesie 28 zł. Przy trzech osobach stawka maleje do 13 zł na osobę, co da łącznie 39 zł. Jeśli w gospodarstwie mieszkają cztery osoby, to opłata będzie jeszcze niższa i wyniesie 12 zł na osobę, czyli za całość rodzina zapłaci 48 zł. W przypadku mieszkających pod wspólnym dachem pięciu osób i więcej, stawka na osobę wyniesie 11 zł.
 
STAWKI
 
 
Segregowanie się opłaca
 
Zróżnicowanie w opłatach potwierdza, że segregowanie odpadów się opłaca. Na terenie gminy Jarocin wie o tym ponad 96% rodzin. Ci, którzy nie będą selektywnie zbierali odpadów, w tym także bioodpadów kuchennych, zapłacą dużo więcej. Stawka w tym przypadku wynosi 28 zł na osobę bez względu na to, ilu mieszkańców zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie.
 
 
Skąd ta podwyżka?
 
 
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Jarocin nie wzrastała od 2013 roku. W przeciwieństwie do kosztów składowania odpadów, a jednocześnie wzrostu jakości usług z tym związanych, a także wzrostu ilości produkowanych odpadów. W 2013 roku statystyczny mieszkaniec gminy produkował ich 444 kg, a obecnie jest to już 540 kg na mieszkańca. Wzrost jakości usług w zakresie gospodarki odpadami objawia się m.in. zwiększeniem częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych – zielonych, wprowadzeniem pilotażowej zbiórki popiołów i wyposażeniem nieruchomości w pojemniki do popiołu, czy zwiększeniem ilości odpadów zbieranych w worku żółtym o dodatkowe odpady. W minionych 6 latach wprowadzono też zbiórkę przeterminowanych leków w wybranych punktach na terenie gminy i zwiększono ilości przyjmowanych odpadów w punkcie selektywnej zbiórki odpadów. Najnowszym projektem jest wprowadzenie zbiórki odpadów biodegradowalnych – kuchennych wraz z dostarczeniem pojemników na te odpady.
 

Zamiast z blachy, plastikowe pojemniki na odpady komunalne zmieszane

 

Tylko do końca czerwca br. właściciele nieruchomości mogli korzystać z blaszanych pojemników na odpady komunalne. Po 30 czerwca trzeba zaopatrzyć się w pojemniki plastikowe.
 
 
Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Jarocin, Urząd Miejski w Jarocinie informuje, że pojemniki do zbierania odpadów komunalnych zmieszanych - 110 litrowe, wykonane z blachy ocynkowanej, mogą być użytkowane na terenie gminy Jarocin wyłącznie do dnia 30 czerwca 2019r. Po tym okresie właściciele nieruchomości są zobowiązani zaopatrzyć się i zbierać odpady w pojemnikach plastikowych.
 
 

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
-->


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl