iJarocin.pl reklamy
Z gminy

Nowe przedszkole w Witaszycach otwarte we wrześniu

- Wszyscy się cieszą – podkreśla Jarosław Łukasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach. 1 września otwarta zostanie nowa siedziba przedszkola, w której można utworzyć 4 oddziały dla 100 dzieci od rana i - jeśli będą chętni - kolejne w godzinach  popołudniowych.

Teraz są tu duże, przestronne sale


Nowe sale są duże, przestronne, w kolorach gór, morza, lasów lub plaży, z podłogowym ogrzewaniem. –Przedstawiciele firm, które nas zaopatrują, mówią, że to już przedszkole z XXI wieku – mówi dyrektor. – Jak jeszcze zamontujemy tablice interaktywne, z rzutnikami i dzieci będą mogły korzystać również z takich dobrodziejstw, nasze przedszkole przyczyni się do rozwoju tych maluszków, a o to przecież nam chodzi – by miały jak najlepsze warunki.
 
 

Budować nowe czy rozbudować szkołę?


Jak było do tej pory? - Sytuacja zawsze była zła, ponieważ przedszkole mieściło się na ulicy Leśnej, w starej piętrówce, gdzie właściwie nie było już warunków. Co szło – naprawialiśmy. Ze starego ciężko było jednak zrobić coś nowego. Poza tym np. wymogi przeciwpożarowe są w tej chwili tak zaostrzone, że budynek ich nie spełniał - mówi dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach, Jarosław Łukasiewicz. Podjęto więc decyzję o wybudowaniu nowej siedziby przedszkola. Koncepcji było wiele. Jedna z nich zakładała rozbudowę obiektu na ulicy Leśnej. Koszt byłby olbrzymi, a uzyskana powierzchnia i tak nie rozwiązałaby sytuacji. Druga propozycja dotyczyła budowy całkiem nowej siedziby niedaleko szkoły. Miała mieć ona swoją stołówkę, zaplecze kuchenne, aulę i inne pomieszczenia, ale kosztowałaby około 5  mln zł. - Dyrektor szkoły wyszedł z bardzo dobrym, racjonalnym pomysłem, żeby zamiast budować oddzielnie przedszkole, którego wartość byłaby ok. 5 mln zł, lepiej to wybudować przy szkole, gdzie będziemy mogli skorzystać z już istniejącej stołówki, zaplecza kuchennego, korytarzy itd., co obniżyło nam koszty inwestycji o połowę. (…) Dzięki temu pomysłowi ta inwestycja uzyskała też priorytet w naszym planie inwestycyjnym – mówi burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
 
 

Dlaczego taka decyzja?


Gdy zapoznałem się z tymi wszystkimi koncepcjami, stwierdziłem, że nam faktycznie potrzebne jest wyłącznie miejsce dla dzieci. Kuchnię mamy swoją, zrobioną. W miarę doposażoną. Mamy dwie sale gimnastyczne, więc po co budować aulę. Infrastruktura jest, brakuje tylko pomieszczeń dla dzieci – mówi Jarosław Łukasiewicz. – Po rozmowach z władzami gminy, z panem burmistrzem, doszliśmy do wniosku, że robimy przedszkole tutaj. Pojawiła się jeszcze w międzyczasie propozycja, by przerobić jeden pawilon, ale wtedy nie miałyby się gdzie podziać dzieci ze szkoły.
 


Gmina pozyskała środki na inwestycję

 
Po podjęciu decyzji o rozbudowie szkoły z przeznaczeniem na przedszkole, przygotowany został projekt, ale wybuchła pandemia. Kiedy pojawiły się informacje o możliwości skorzystania ze wsparcia rządu, projekt zaktualizowano. Środki finansowe na realizację inwestycji gmina Jarocin pozyskała z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla jednostek samorządu terytorialnego z Rządowego Funduszu Inwestycji lokalnych.
W styczniu 2021 roku podpisana została umowa z wykonawcą. W marcu ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę, ale udało się w porę w nie zaopatrzyć, tak, by realizacja inwestycji nie została zagrożona. W grudniu zakończono budowę obiektu - koszt prac wyniósł nie całe 2 mln zł. W ciągu kolejnych tygodni przeprowadzone zostały odbiory techniczne, wydano pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa wyposażanie przedszkola. - W budżecie gminy zaplanowano w tym roku kwotę 161 000 zł na projekt i zakup wyposażenia. Jeśli chodzi o zabawki, część przewieziemy z ulicy Leśnej, a część trzeba będzie dokupić – dodaje dyrektor.
 


Przedszkole bez architektonicznych barier


Każdy z 4 oddziałów przedszkolnych ma swój węzeł sanitarny i magazyn. - Przedszkole zmieni oblicze szkoły w Witaszycach i pozwoli obsłużyć większą liczbę dzieci, które do niego uczęszczają. (…) Powstaną 4 oddziały przedszkolne, wszystkie na parterze, bez barier architektonicznych – podkreśla I zastępca burmistrza, Bartosz Walczak. - Co też istotne – na dziedzińcu przedszkola powstanie plac zabaw, który będzie przeznaczony nie tylko dla maluchów z tego przedszkola, ale ogólnodostępny – dla dzieci z całej miejscowości. Będzie to plac dozorowany, zamykany na noc, by nie dochodziło do aktów wandalizmu, do dewastacji.
 
 
 

Dwa razy tyle dzieci


Do poprzedniej siedziby uczęszczało – z uwagi na pandemię – 50 dzieci. Teraz będzie ich ok. 100. – Gdyby była popołudniowa zmiana, pewnie byłoby 200, ale tendencja jest obecnie zupełnie inna – wskazuje Jarosław Łukasiewicz. - Rzadko kiedy rodzice chcą, żeby dziecko chodziło tylko na 5 godzin. Najczęściej chcą zostawiać je od godz. 7.00 do 16.00 – 17.00. Tak jest również w przypadku młodszych dzieci. Jeszcze kilka lat temu 3-latkowie byli przyprowadzani „na próbę”, żeby się zaaklimatyzowali. Płacz był z jednej i z drugiej strony drzwi – dziadek płakał, i dziecko płakało. W tej chwili – płacze nadal są, bo to jest nieuniknione – rodzice zostawiają maluszki 2,5-3 letnie od rana do popołudnia. Mimo tego miejsc mamy, jak na Witaszyce, wystarczającą ilość.
 
 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

Polub nas na Facebooku