iJarocin.pl reklamy
Z gminy

Nowe przedszkole w Witaszycach już oddane do użytku

Zdjęcie: jarocin.pl

156 dzieci uczęszcza do nowego przedszkola w Witaszycach. W oddanej właśnie do użytku przez gminę Jarocin placówce znajduje się kilka przestronnych nowocześnie wyposażonych sal. Z każdej z nich maluchy mają bezpieczne wyjście na plac zabaw. Realizacja inwestycji kosztowała 2,5 mln zł.

- Tą inwestycją - budowy nowego przedszkola, placu zabaw zapięliśmy projekt przebudowy obiektów oświatowych - szkolnych i przedszkolnych na terenie parafii w Witaszycach - powiedział podczas otwarcia obiektu burmistrz Adam Pawlicki. - Należy podziękować wszystkim, którzy mieli na to wpływ. To jest bowiem efekt dobrej współpracy na wielu poziomach, wielu osób.


Pierwotnie planowano realizację inwestycji, której koszt wyniósłby 5 mln zł. - Dzięki dobrym rozmowom, konsultacjom dyrektora z rodzicami, dyrektora ze mną, z radnymi powstała kolejna koncepcja - by jednak właśnie w tym miejscu, przy szkole, pobudować nowy obiekt. Z dwóch podstawowych względów - by było taniej i by wykorzystać wewnętrzne ciągi komunikacyjne, a przed wszystkim kuchnię - mówił Adam Pawlicki.

 

Takie rozwiązanie ograniczyło koszty o połowę – z 5 mln zł do 2,5 mln zł. - To, że przedszkole zmniejszyło swoją wartość inwestycyjną - ale nie jakość - sprawiło, że zadanie stało się priorytetem w gminie. Dzięki środkom, które pozyskaliśmy z zewnątrz - prawie 2 mln zł z puli tzw. Covidowej oraz prawie pół miliona zł z budżetu gminnego - powstał  ten wspaniały obiekt - dodał burmistrz. Podkreślił, że obiekt spełnia najwyższe standardy i wymogi, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i jakość edukacji.


W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczył również zastępca burmistrza, Bartosz Walczak. – Poprzednie przedszkole było przestarzałe, nie nadawało się do niczego. Tam była klatka schodowa, która utrudniała funkcjonowanie, a sale - bardzo małe. Mogliśmy przyjąć tylko 50 dzieci. Nowe pomieści trzy razy więcej, ponad 150. To nowoczesny obiekt, parterowy, bez barier architektonicznych, bez utrudnień komunikacyjnych, ze wspaniałym i bezpiecznym placem zabaw na dziedzińcu.  To wspaniale wyposażone sale, nowe meble, przestrzeń. Bezpośrednie wyjście z każdej sali na dziedziniec, na plac zabaw na pewno spodoba się dzieciom, ale też ułatwi pracę nauczycielom w nowym obiekcie - podkreślił Bartosz Walczak.

 

Dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach Jarosław Łukasiewicz poinformował rodziców, że plac zabaw będzie dostępny dla dzieci nie tylko od poniedziałku do piątku, do godziny 17-tej, tak jak jest czynne przedszkole, ale również od 17-tej do 20-tej, do zmroku. Co ważne - będzie dostępny również dla innych dzieci, spoza przedszkola. Otwarty będzie także w weekendy - od godz. 10.00 do 20.00.

 

- To wyjątkowy dzień w historii naszego przedszkola. Wcześniej przedszkole było w różnych miejscach - w pałacu, w domu socjalnym. To dobre rozwiązanie również ze względów logistycznych. Dzięki parafii i gminie mamy piękny parking, z którego ksiądz proboszcz pozwolił korzystać. Będzie można więc w bezpieczny sposób przywozić tu dzieci - mówi Jarosław Łukasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Witaszycach.

 

W nowym budynku mieszczą się 4 oddziały przedszkolne, każdy z własnym węzłem sanitarnym i magazynem. Nowe sale są duże, przestronne, w kolorach gór, morza, lasów lub plaży, z podłogowym ogrzewaniem. Z trzech sal jest bezpośrednie wyjście na plac zabaw. Nowy budynek wyposażony jest w podjazd dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku