iJarocin.pl reklamy
Ważne sprawy

„Nie dla CPK w gminie Jarocin” - w JOK-u można podpisać listy

Zdjęcie: Facebook/JOK Jarocin

Planowana budowa nowej linii kolejowej Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego zniszczy dobytek wielu ludzi, również w gminie Jarocin. W związku z tym w JOK Jarocin można podpisywać listy, które zostaną skierowane do CPK i firmy odpowiadającej za projekt linii. Jednocześnie przypominamy o spotkaniu zaplanowanym w tej sprawie na 26 września w Jarocinie.

 

 

Przypomnijmy, projekt zawiera możliwe 4 warianty inwestycji, wszystkie do sprawdzenia TUTAJ. Również na tej stronie można wypełnić ankietę dostępną do 12 października.

Wszystkie warianty zakładają wyburzenia. Już teraz mieszkańcy zagrożonych miejscowości podejmują działania w celu powstrzymania inwestycji. Dziś podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie radni mają podjąć uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec planowanych wyburzeń i wywłaszczeń w ramach budowy wspomnianej linii.

W JOK Jarocin są przygotowane pisma do zarządu CPK oraz firmy projektowej. Mieszkańcy mogą podpisywać listy w holu JOK-u. Liczy się czas, gdyż pisma mają zostać przekazane podczas spotkania zaplanowanego na poniedziałek, 26 września.

Zagrożone są Annapol, Wilkowyja, Bachorzew, Tarce, Ciświca, Golina, Siedlemin, Radlin, Roszków, Zakrzew oraz sam Jarocin.

 

Poniżej treść pisma, które ma zostać przekazane podczas spotkania:
 
Szanowny Panie Prezesie,
 
My, mieszkańcy Gminy Jarocin wyrażamy swój jednoznaczny i kategoryczny sprzeciw w związku z budową linii Kolei Dużych Prędkości nr 85 Poznań — Sieradz, która prowadzi przez nasze miejscowości. Nie zgadzamy się na wybór żadnego z planowanych czterech wariantów, bo każdy doprowadzi do utraty domów, gruntów, nieruchomości, gospodarstw rolnych, miejsc prowadzenia działalności gospodarczych - często dorobku życia kilku pokoleń, miejsc spokoju i odpoczynku, pracy. Gmina Jarocin zostanie podzielona, część mieszkańców będzie miała utrudniony dojazd do szkół, miejsc pracy, sklepów, sąsiadów, ośrodków medycznych i kościołów. Naruszony zostanie dobrostan zwierząt i roślin. Gmina Jarocin nie skorzysta w żaden sposób na budowie kolei dużych prędkości — żaden pociąg nie będzie się w Jarocinie zatrzymywał. Nie chcemy tej inwestycji. Zwracamy uwagę na istniejące linie kolejowe, które po odpowiedniej modernizacji, będą większą korzyścią dla naszych mieszkańców. Ich brak dziś i powstanie Kolei Dużych Prędkości utrzyma i pogłębi wykluczenie komunikacyjne mieszkańców naszych miejscowości. Mamy prawo do nieposłuszeństwa obywatelskiego i z niego korzystamy. W czasach galopującej inflacji, kryzysów: energetycznego, żywieniowego, społecznego, klimatycznego, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą, niepewności co do przyszłości naszych dzieci, polski rząd dokłada nam — obywatelom — przysłowiowy gwóźdź do trumny — chcąc pozbawić nas naszych domów! Z wymienionych powyżej powodów, uważamy cały pomysł inwestycji za absolutnie niemożliwy do wykonania.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku