iJarocin.pl reklamy
Edukacja

Nadanie sztandaru Szkole Podstawowej w Golinie

Uroczyste nadanie sztandaru Szkole Podstawowej w Golinie odbyło się w miniony piątek. Chorągiew, której fundatorem jest Gmina Jarocin, została przekazana szkolnej społeczności przez zastępcę burmistrza Bartosza Walczaka.

Przekazane sztandaru poprzedziło przedstawienie, w którym uczniowie przekrojowo przedstawili historię Goliny, nawiązując do patronki szkoły – Heleny Moszczeńskiej oraz Snutki Golińskiej. - Dziś jest ten dzień, ten moment, który niejako spina klamrą wszystko to, co działo się na przestrzeni ponad trzech i pół roku. Co związane jest z przyjęciem przez Szkołę Podstawową w Golinie imienia patrona w postaci dawnej właścicielki tejże miejscowości – Heleny Moszczeńskiej – mówił podczas uroczystości Tomasz Jankowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Golinie. 31 stycznia 2020 r. – dokładnie w siedemdziesiątą rocznicę śmieci Heleny Moszczeńskiej, został złożony wniosek do Rady Miejskiej o nadanie szkole imienia. Od tego momentu cała społeczność placówki pracowała nad promocją Snutki Golińskiej i nad tym, aby ich patronka – Helena Moszczeńska stała się postacią rozpoznawalną. Nieszablonowe przedsięwzięcia, w które zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele, ale także mieszkańcy Goliny, przyniosły oczekiwany efekt. Na tym jednak nie koniec, bo szkoła już planuje kolejne działania w tym zakresie. - „Po nitce do kłębka” to nazwa programu nauczania, nad którym będziemy w tym roku szkolnym pracować z zespołem moich wspaniałych nauczycieli. Programu, który ma za zadanie zachować umiejętności haftu nasnuwanego wśród społeczności golińskiej. Programu, który bardzo chcielibyśmy w ramach ścieżki regionalnej wprowadzić od młodszych klas już od kolejnego roku szkolnego - poinformował dyrektor Jankowski. 
 
Na awersie sztandaru widnieje biały orzeł w złotej koronie na czerwonym tle. Na rewersie chorągwi zamieszczono wizerunek Heleny Moszczeńskiej - patronki szkoły oraz motyw Snutki Golińskiej. Uroczystego przekazania sztandaru dokonał zastępca burmistrza Jarocina Bartosz Walczak. Wiceburmistrzowi towarzyszyły Przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie Karolina Wielińska-Kuś oraz dyrektor Wydziału Kultury i Oświaty urzędu Miejskiego w Jarocinie - Paulina Warzywoda. Podczas uroczystości wiceburmistrz poinformował, że Szkoła Podstawowa w Golinie otrzyma 10.000 zł na zakup wyposażenia. Potwierdzeniem tego faktu było przekazanie symbolicznego vouchera na ręce dyrektora szkoły. 
 
Momentem kończącym uroczystość było odsłonięcie instalacji, zaprojektowanej przez Janusza Zwierzyckiego, która stanęła obok budynku szkoły. Jest to ławka wykonana jest z dębowego drewna, składająca się z dwóch części. Lewa symbolizuje teraźniejszość. Widnieje na niej rok 2023. Prawa - lekko podstarzała, nawiązuje do przeszłości. Tam wygrawerowany jest rok 1834, czyli data powstania szkoły w Golinie. Te dwie części ławki połączone są białą liną, symbolizującą białą nić, której używają golińskie hafciarki. Nić nawleczona jest na igłę, która wbita jest w ziemię przy ławeczce. Symbolicznego odsłonięcia instalacji dokonali: zastępca burmistrza Bartosz Walczak oraz Gabrysia Biernacka, uczennica golińskiej szkoły.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku