iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

„Na góralską nutę” w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Jarocinie

Zdjęcie: jarocin.pl

Owacjami na stojąco zakończył się wyjątkowy koncert kolęd i pastorałek „Na góralską nutę” w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Jarocinie. Wyjątkowy z kilku powodów – zorganizowany został bowiem w ramach przypadającego w tym roku jubileuszu 90-lecia posługi franciszkanów w Jarocinie.

Do świątyni na koncert Stanisława Karpiel Bułecki i Szymona Chyc Magdzina z zespołem muzyków podhalańskich przybyły tłumy jarocinian, którzy chcieli pokolędować z góralami. Sami górale przyznali, że są pod wrażeniem, jak zostali przyjęci w Jarocinie.  


Wydarzenie zorganizowane zostało przez parafię św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, gminę Jarocin, Muzeum Regionalne oraz Bibliotekę Publiczną w Jarocinie. Zebranych powitali dyrektor muzeum Katarzyna Świderska i gwardian wspólnoty zakonnej ojciec Łukasz Rosiak. - Kolęda polska zawsze wzruszała, zawsze nasuwała najpiękniejsze wspomnienia. Myśli biegły do domu rodzinnego. Kolęda polska miała zapach polskiego chleba, krojonego ręką matki i tego stołu, przy którym wszyscy żeśmy zasiadali - powiedział ojciec Łukasz Rosiak. - Niech więc dzisiejszy wieczór przeżyty wraz z zespołem z Podhala będzie przypomnieniem tych naszych wspomnień, kiedy przeżywaliśmy w domu, razem, Boże Narodzenie. (…) Rozkoszujmy się nie tylko pięknem tych kolęd, ale ich treścią. (…) Niech tak, jak mówi pastorałka, zburzą się wszelkie płoty, a Boże Narodzenie trwa przez cały rok.  


Zgromadzone w świątyni tłumy entuzjastycznie reagowały na kolejne utwory – zarówno te znane, jak i usłyszane po raz pierwszy. Publiczność usłyszała też o tym, jak górale świętują Boże Narodzenie i jakie zwyczaje kultywują w tym szczególnym czasie. Górale „sypali” też żartami, anegdotami i ryżem - na szczęście.  - Ale was jest tu dużo! To dobrze. (…) Jest nam niezmiernie miło, że możemy tu dziś być, u Was. Pokolędować. Kolędowanie to jest taki czas, który trzeba spędzić z rodziną, ze znajomymi, a przede wszystkim - trzeba śpiewać i się radować - powiedział Stanisław Karpiel Bułecka. - My tu z jegomościem ustalili dziś, że możecie tańczyć nawet. Wiecie, jak to jest u górali - jak się śpiewa kolędę, to jest tak, jakby się człowiek dwa razy pomodlił. Jutro już macie wolne – żartował artysta. 


Publiczność zapraszana przez artystów do śpiewania kolęd i pastorałek chętnie się włączała, a na koniec podziękowała góralom owacjami na stojąco. Nie zabrakło bisów. Górale przyznali, że są pod wrażeniem, jak zostali przyjęci w Jarocinie.  - Chcielibyśmy Wam bardzo serdecznie, z całego góralskiego serca podziękować za fantazję, brawurę i śpiew - podkreślił Stanisław Karpiel Bułecka. - Kochani, wielkie Bóg zapłać za Waszą fantastyczną energię, za to, że tyle Was tutaj jest. To jest ogromny zaszczyt – być tu i móc pokolędować razem z Wami. Wszystkiego dobrego!
Były też wyśpiewane podziękowania. - Za kolędę dziękujemy! Zdrowia, szczęścia Wam życzymy! Hej, Niech Wam Bóg zapłaci, stokroć wynagrodzi - w niebie i na ziemi! – usłyszeli jarocinianie, którym trudno było się rozstać z zespołem z Podhala.

W tym roku przypada 90. rocznica przybycia do Jarocina mnichów Zakonu Franciszkańskiego. Trwają prace nad wystawą poświęconą początkom i dziejom parafii, a także niezapomnianemu proboszczowi tego miejsca - o. Serafinie Niedbale. Powstaje też o nim film.  


Rada Miejska w Jarocinie ustanowiła rok 2024 „Rokiem obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej”. Koncert kolęd i pastorałek był jednym z pierwszych wydarzeń zaplanowanych w ramach 90-lecia.

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ