iJarocin.pl reklamy
Ciekawostki

Młyn nad Lutynią zwyciężył w I etapie konkursu, czas na jego zagospodarowanie

Młyn nad Lutynią zwyciężył w I etapie Konkursu „Nasz Zabytek” w województwie wielkopolskim. Teraz ruszył II etap - na zagospodarowanie Młyna nad Lutynią.

Z pomysłem, by zgłosić Młyn nad Lutynią do konkursu, wystąpiła mieszkanka Wilkowyi Katarzyna Dorsz, pełniąca jednocześnie funkcję prezesa Fundacji Rozwoju Południowej Wielkopolski.
 
- Cieszę się, że taka inicjatywa wyszła ze strony mieszkanki Wilkowyi - mówi Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Wspólnie z urzędnikami gminnymi zaangażowaliśmy się w przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Doceniono naszą pracę i organizatorzy konkursu wyróżnili nasz zabytek spośród wielu innych w całym województwie wielkopolskim i kraju. Po raz pierwszy laureatem konkursu został zabytek z Wielkopolski. Teraz możemy, wspólnie z sąsiadami, bliskimi, przyjaciółmi wymyślić funkcje, które ten zabytkowy obiekt mógłby pełnić po przeprowadzeniu w nim prac modernizacyjnych.
 

Do 27 listopada mieszkańcy nie tylko Wilkowyi, ale całej gminy mogą zgłaszać pomysły, w jaki sposób chcieliby użytkować zabytek. Można to zrobić, wypełniając elektroniczny formularz lub telefonicznie – pod nr tel. 517 884 088 lub 22 47 55 111.
 
 
21 listopada o godz. 17.00 w sali wiejskiej w Wilkowyi odbędzie się zebranie, w którym wezmą udział Burmistrz Jarocina oraz przedstawiciele Fundacji. Będzie wtedy okazja, by również zgłosić swoje pomysły.
 
 
 
Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Młyna nad Lutynią (Gmina Jarocin), Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji wyniesie 1 mln zł!
 
 
 
Fundacja przeanalizuje wszystkie zgłoszone pomysły i odpowiedzi na pytania w formularzu zgłoszeniowym. Równie istotna będzie opinia właściciela zwycięskiego zabytku oraz niezbędna akceptacja konserwatora zabytków. Na tej podstawie nastąpi wybór najlepszych pomysłów na wykorzystanie społeczne zwycięskiego zabytku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z jego właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.
 
 
Zwycięzca I Konkursu Nasz Zabytek w województwie wielkopolskim
 
Młyn nad Lutynią
 
 
Na południowym skraju wsi Wilkowyja należy zejść z asfaltowej szosy i powędrować drogą biegnącą wzdłuż skraju lasu na południowy wschód. Po kilkuset metrach pojawi się budynek drewnianego młyna z końca XIX w. To ostatni, od dawna już nieczynny, młyn wodny z kilkunastu działających w przeszłości nad rzeką. To ciekawe miejsce i jego urok docenił Jarosław Iwaszkiewicz, gdy gościł tu w czerwcu 1945 r. Jak później wspominał „zerwana tama, opuszczony młyn, przepiękne leśne otoczenie podziałało na moją wyobraźnię”. Tutaj rozgrywa się akcja znanego opowiadania „Młyn nad Lutynią”, w którym pisarz zawarł wątki oparte na opowieściach zasłyszanych od okolicznych mieszkańców. Opowiadanie wspaniale oddaje atmosferę miejsca.
 
Fundacja Most the Most
 
 
Fundacja Most the Most jest organizacją non - profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku, jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania, realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
 
 
 
W konkursie startowały również następujące zabytki w województwie wielkopolskim:
 
 
1.    Zespół młyna w Krajence
2.    Dworek w Czarnkowie
3.    Domek parkowego w Kaliszu
4.    Kaplica ewangelicko- augsburska w Koźminku
5.    Powiatowa Scena Kultury ZAMKOWA w Miłosławie
6.    Domek (dworek) szwajcarski na Wyspie Edwarda w Zaniemyślu
7.    Zespół pałacowy w Łęknie
8.    Kościół poewangelicki pw. św. Jana Ewangelisty w Bralinie
9.    Poewangelicki kościół w Budach
10.    Zabytkowy park dworski w Czerminie
11.    Wieża bramna w Zbąszyniu
12.    Stara drewniana trybuna w Grodzisku Wlkp.
 
 
 
W poprzednich edycjach konkursu „Nasz Zabytek” zwyciężyły:
 
•    Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
•    Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
•    Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
•    Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
•    Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
•    „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
•    Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
•    Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie),
•    Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
•    Dawna szkoła ludowa w Binarowej (woj. małopolskie)
•    Zespół dawnego szybu Franciszek kopalni Wawel (woj. śląskie)
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ