iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu

Zdjęcie: jarocin.pl

Gmina Jarocin utworzyła mieszkanie wspomagane dla osób ze spektrum autyzmu. Będą się tu uczyć m.in. samodzielnego funkcjonowania. 

Mieszkanie wspomagane znajduje się w Jarocinie na ulicy Zacisznej 6, gdzie usytuowane są także mieszkania chronione dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Podmiotem prowadzącym jest Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. - Będą mogły tu przebywać, pod okiem wyszkolonych trenerów, jednocześnie trzy osoby, dorosłe. To jest coś w rodzaju turnusu - pobyt będzie trwał od czwartku do niedzieli. W ramach działań, zajęć te osoby będą się uczyły samodzielności, by mogły tak funkcjonować również w swoim miejscu zamieszkania - powiedział Igor Armon, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie.
 

Gmina Jarocin uzyskała dotację celową ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Przedsięwzięcie prowadzone jest w oparciu o wypracowane i przetestowane w projekcie „Azymut - Samodzielność” modelowe rozwiązanie mieszkalnictwa wspomaganego dla osób ze spektrum autyzmu, realizowanego przez Województwo Wielkopolskie - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. - Wiemy doskonale, że osoby, które mają okazję przejść przez takie mieszkania, bardzo mocno poprawiają swoją dyspozycyjność w otoczeniu. To ogromna pomoc dla opiekunów, dla rodziców, ponieważ te osoby stają się bardziej samodzielne (…) -  powiedziała Paulina Stochniałek, członkini zarządu Województwa Wielkopolskiego. - To jest niezwykle ważne społecznie, żebyśmy takich mieszkań mieli jak najwięcej. Cieszę się, że Jarocin pojawił się na tej mapie. Mam nadzieję, że tych miejscowości będzie coraz więcej.  
 

Treningi dla osób ze spektrum autyzmu będą przygotowywane i prowadzone przez wyszkoloną kadrę - trenerów samodzielności. Osoby ze spektrum autyzmu będą uczyć się dbać o higienę i zdrowie, o swoje bezpieczeństwo. Przejdą trening m.in. reagowania w sytuacjach zagrożenia, porozumiewania i nawiązywania relacji, zdobywania umiejętności społecznych, organizowania czasu wolnego.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ