iJarocin.pl reklamy
Ważne sprawy

Mieszkańcy w sprawie budowy chlewni interweniują u wojewody

2022-01-14 09:01:00
W Siedleminie ma powstać chlewnia na 45 tys. sztuk trzody chlewnej. W związku z tym mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości wysłali petycję do wojewody.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Budowa budynku inwentarskiego - chlewni macior wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną przeznaczonego do hodowli trzody chlewnej w systemie bezściółkowym z zastosowaniem systemu oczyszczania powietrza na działce o nr ewid.: 391/5 w obrębie Siedlemin" miałoby zostać zlokalizowane na działce o powierzchni ok. 200 ha. Mieszkańcy sprzeciwiają się wspomnianej budowie. W środę dostarczono w tej sprawie petycję do Wojewody Wielkopolskiego.

 

W petycji przytaczany jest przykład mieszkań czynszowych wybudowanych w ramach rządowego programu w Siedleminie, które znajdują się w niedalekiej odległości od planowanej inwestycji. Nieopodal zlokalizowany jest też zalew w Roszkowie. Wytaczają też argument dotyczący tego, że nie mieli wpływu na podejmowanie decyzji, a niektórzy mieszkańcy zapowiadają, że jeśli obiekt powstanie, zamierzają się wyprowadzić. I przewidują utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu.

 

- Powstanie takiej inwestycji jest dla nas ogromnym obciążeniem, nasz komfort życia, codzienne funkcjonowanie bardzo się pogorszy - tłumaczą mieszkańcy w petycji.

 

Dalej w piśmie pojawiają się argumenty, że tego typu przedsięwzięcia powinny znajdować się z dala o zabudowań mieszkalnych.

 

- Mamy świadomość, że tego rodzaju inwestycje muszą gdzieś powstawać, jednak powinny być umiejscowione w oddaleniu od domów mieszkalnych, zwłaszcza inwestycje o charakterze przemysłowym jak ta planowana na 45 tys. sztuk trzody chlewnej - czytamy w jednym z fragmentów wspomnianej petycji do wojewody. 

 

Pod pismem do wojewody podpisany jest też radca prawny, który podjął się reprezentowania grupy mieszkańców.

 

Na Facebooku powstał fanpage STOP Chlewni W Siedleminie, na którym można śledzić podejmowane w tej sprawie działania. Znajduje się też tam treść petycji do wojewody.

 

Mapa z Systemu Informacji Przestrzennej Urzędu Miejskiego w JarocinieCzytaj również

OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku