reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Z sesji

Miały być wyjaśnienia w sprawie reportażu "Alarmu!" o gminie Jarocin. Nie wyszło, a wszystko przez... datę

2021-04-21 13:04:00

Zdjęcie: Kolaż/esesja/archiwum
Na 19 kwietnia zwołano XLIII Nadzwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Jarocinie. W porządku obrad znalazł się m. in. punkt dotyczący wyjaśnień w sprawie reportażu "Alarmu!" TVP1 o gminie Jarocin wyemitowanego w ostatnim czasie.

Sesja została zwołana na wniosek grupy radnych. Punkt dotyczący "Alarmu!" został sformułowany w  następujący sposób "Informacja burmistrza Adama Pawlickiego oraz pytania radnych w sprawie materiału TVP ALARM emitowanego w programie TVP 1 o godz. 20.10 dnia 4 kwietnia 2021 r.". Do biura rady wpłynęło pismo o wprowadzenie autopoprawki w brzmieniu powyższego punktu. Doszło do błędu, bo wspomniany materiał emitowany był 12 kwietnia, a nie 4 kwietnia i właśnie data we wspomnianym punkcie miała ulec zmianie. Wniosek o zmianę porządku obrad, uwzględniający tę korektę, został oddany pod głosowanie na sesji. 9 głosami za i 12 przeciw nie uzyskał akceptacji. I zamknął drogę do dyskusji.

 

Przewodniczący Rajmund Banaszyński udzielił głosu w tej sprawie zastępcy burmistrza Jarocina, Bartoszowi Walczakowi. 

 

- Dziękuję panie przewodniczący. Tylko taka informacja, tutaj, jeśli chodzi o ten punkt porządku obrad. Mianowicie 4 kwietnia to niedziela wielkanocna, z informacji, które my mamy z programu telewizyjnego to nie był taki program emitowany, a o tej godzinie, tego dnia była prezentowana prognoza pogody, tak więc w związku z tym punktem i tym dniem nic więcej do dodania nie mamy - poinformował podczas sesji Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina.

 

Po informacji udzielonej przez wiceburmistrza głos zabrał też radny Jerzy Walczak, którego podpisem było sygnowane pismo o wprowadzenie autopoprawki. W swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na to, że spodziewał się takiego obrotu sprawy.

 

- No cóż, pan burmistrz Walczak stwierdził rzecz oczywistą, o której wszyscy doskonale wiedzieliśmy przed sesją i błąd pisarski, jaki się zdarza bardzo często każdemu, ale zdarza się także podczas obrad organu stanowiącego tej gminy, na co czasami zwraca uwagę i wojewoda, czasami zwraca sąd. Dokonujemy takiej korekty. W tym wypadku chcę zwrócić uwagę także, że w wielu przypadkach pan burmistrz wprowadza też do swoich projektów uchwał autopoprawki i jakoś Rada Miejska nigdy nie robiła z tego tytułu problemów. Myśmy doskonale zdawali sobie sprawę z problemów. Myśmy sobie doskonale zdawali sprawę z tego, że to będzie po prostu wybieg, taki, który spowoduje, że nie będziemy dzisiaj dyskutować nad czymś, nad czym dyskutuje, powiedzmy sobie, zdecydowana większość gminy Jarocin i nie tylko, bo z informacji, jakie do nas docierają, program "Alarm!", który został wyemitowany nie 4, a 12 kwietnia, był poruszający nie tylko dla nas, ale także dla mieszkańców, którzy kontaktowali się z nami i zwracali uwagę, że są po prostu są zaskoczeni, że to tak sytuacja w Jarocinie wygląda.  No ale sam wynik tutaj głosowania, jeśli chodzi o wprowadzenie poprawki do porządku obrad jest dowodem na to, jak radni Ziemi Jarocińskiej podchodzą do problemów gminy Jarocin. I ja w takim wypadku powiem szczerze składałem autopoprawkę do złożonego wniosku o porządku obrad z sesji, na której dzisiaj obradujemy. I byłem przygotowany na taki obrót sprawy i nie jestem absolutnie zaskoczony, bo radni Ziemi Jarocińskiej wielokrotnie już udowodnili i teraz po raz kolejny to robią, jak podchodzą do problemów gminy Jarocin, co pokazali podobnie w poprzednim punkcie przy głosowaniu nad składem osobowym komisji rewizyjnej - mówił Jerzy Walczak.

 

Głos w tej sprawie zabrał również radny Zbigniew Surdukowski.

 

- No pan burmistrz nie chce się tutaj wypowiedzieć co było w "Alarmie!", nie chce odpowiedzieć mieszkańcom, co było w "Alarmie!", to za chwilę będzie się tłumaczył panu prokuratorowi, bo z tych dotychczasowych postępowań to już się uzbierało kilkanaście tomów akt z tego co mi wiadomo. Także no jego wybór albo nam powiedzieć, albo za chwilę będzie biegał do Ostrowa, tudzież Poznania i niech się tam tłumaczy. Proszę bardzo - mówił na sesji Zbigniew Surdukowski.

 

Jako kolejny wypowiedział się radny Tomasz Klauza.

- Szanowni państwo, przed chwileczką głosowaliśmy uchwałę w sprawie ustalenia składu osobowego komisji rewizyjnej. Nie będę o niej mówił, bo to nie w tym punkcie, ale sam sposób głosowania świadczy o tym, że mało, że wy nie chcecie kontrolować pracy burmistrza, to próbujecie to utrudnić innym radnym, którzy chcą to z czystym sumieniem wykonywać. Rozmowa o trudnych tematach, które się pojawiły w programie "Alarm!", a na pewno nie są jedynymi, które dotyczą gminy Jarocin i burmistrza Adama Pawlickiego, są kolejnym dowodem na to, dzisiejsze głosowanie, zmiany porządku obrad tylko na omyłkę pisarską, to, co już radny Jerzy Walczak powiedział. Co wam powiem? No wstydzę się szanowni państwo w tej chwili za was i jestem zdziwiony, że aż tak bardzo chcecie utrudniać, co udowadniacie, ślepo idziecie w to, co wam nakazuje szef waszego stowarzyszenia, bądź też to, co wspólnie omawiacie, żeby jednak utrudniać prace kontrolne i dyskusje na trudny temat w gminie Jarocina, ale na szczęście zawsze jak zwołujemy sesję, czyli radni opozycyjni, jeżeli zwołują sesję zawsze zamieszczają punkt wolne głosy i wnioski. Na szczęście w tym punkcie będzie można rozmawiać na wiele sytuacji, nawet te, które was trapią i o których chcecie porozmawiać, bo z kolei jak jest zwoływana przez was sesja to tego punktu nie ma, po prostu robicie to, żeby załatwić to co trzeba, a jednak te tematy, które się pojawiły między sesjami można by rozstrzygnąć  w punkcie wolne głosy i wnioski, też omijacie. Ja się cieszę i myślę, że w punkcie wolne głosy i wnioski wrócimy do tego punktu. Ja tylko mam pytanie do urzędu miejskiego, czy burmistrz Adam Pawlicki jest obecny? - wypowiadał się Tomasz Klauza.

 

Odpowiedzi na pytanie radnego Klauzy udzieli zastępca włodarza Jarocina - Burmistrz ma w tej chwili spotkanie poza urzędem, ja jestem w urzędzie i pan sekretarz - odpowiedział Bartosz Walczak.

 

- Tego też się spodziewałem, że burmistrz nie będzie miał cywilnej odwagi spotkać się z nami, z radnymi, rozmawiać na temat. No to jest cały obraz, całej tej sytuacji, tak że ja dziękuję, cieszę się, że jeżeli ktoś to ogląda ma też obraz na to wszystko, co się dzieje i tu nie trzeba nic więcej tłumaczyć, wystarczy spojrzeć na tę sytuację, dziękuję bardzo - spuentował T. Klauza.

 

O powtórzenie wyjaśnień w związku z punktem dotyczącym "Alarmu!" poprosił wiceburmistrza radny Marcin Półrolniczak.

 

- Jeśli mogę jeszcze raz to uzasadnienie pana wiceburmistrza, bo coś było o pogodzie, powiem szczerze, nie zrozumiałem, może ten dzień dzisiaj taki specyficzny, poniedziałek, bo chciałbym to jeszcze raz usłyszeć na własne uszy. Tak spokojnie, jakby mi to Pan powiedział jeszcze raz, bo chciałbym to sobie zanotować - prosił radny Marcin Półrolniczak.

 

Bartosz Walczak powtórzył radnemu wcześniej udzielone wyjaśnienia. Zobrazował je także widok strony internetowej TVP z informacją o programie emitowanym 4 kwietnia. 

 

- Proszę uprzejmie, 4 kwietnia tego roku o godz. 20.05, Państwo we wniosku o zwołanie sesji podajecie godz. 20.10, ale była prognoza pogody jak widać na stronach TVP.  Ja programu "Alarm!" tego dnia, o tej godzinie nie znalazłem - powtórzył Bartosz Walczak.

 

Na koniec jeszcze raz zabrał głos radny Zbigniew Surdukowski:

 

- Informacja dla państwa radnych Ziemi Jarocińskiej, nie wiem, czy wiecie, czy nie wiecie, za pomocnictwo jest taka sama kara jak za sprawstwo, także zastanówcie się, jak głosujecie z małpią radością, takie kolejne uchwały jak głosujecie, bo tak jak mówiłem na początku zdania, dziękuję - Zbigniew Surdukowski.

 

W wolnych głosach i wnioskach nie powrócono do sprawy reportażu "Alarmu!" o gminie Jarocin. Dyskusja toczyła się głównie wokół głosowania związanego ze zmianą składu komisji rewizyjnej.

(dar)

IGLOO - KROTOSZYN CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJE

Reklama lombardu w Jarocinie
W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl