reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

SKŁADY BUDOWLANE CZAJKA
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Ciekawostki

Labrador w szpitalu pomaga personelowi w walce ze stresem

2021-02-11 12:02:00

Zdjęcie: Archiwum M. Naskręt
Praca w szpitalu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa. Szpital Powiatowy w Jarocinie znalazł sposób na radzenie sobie ze stresem. Jest nim Denver - kilkunastomiesięczny labrador, który pojawił się w jarocińskiej lecznicy.

Postanowiliśmy skontaktować się z osobą na co dzień opiekującą się psem i zapytać m. in. o to, skąd pomysł na tego typu działania, jak pojawienie się Denvera zostało odebrane przez personel szpitala czy też o to, jak wyglądają jego wizyty w placówce.
 

Skąd pomysł na pojawienie się psa w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie?


Pomysłodawcą jest dr Maciej Naskręt, Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala w Jarocinie. Pan Doktor współpracuje także wolontaryjnie jako Konsultant Medyczny z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik z Poznania. Ponieważ coraz więcej mówi się o stresie na jaki narażeni są medycy pracujący z pacjentami chorującym na COVID-19, doktor Naskręt, mając na uwadze również doświadczenia zagraniczne w tym zakresie, postanowił podjąć próbę przeniesienia ich na rodzimy grunt. Uzyskał zgodę Zarządu Szpitala i tak Denver od 25 grudnia ub. roku rozpoczął służbę.       

 

Czy Denver jest stałym mieszkańcem szpitala, czy może pełni jakieś dyżury, a może była to tylko krótkoterminowa akcja?


Denver jest pod stałą opieką dr Naskręta i w Szpitalu przebywa tylko wówczas, gdy Doktor dyżuruje. Nie planujemy żadnych zmian jeśli chodzi o status Denvera. Tego typu psy określa się jako tzw. „facility dogs” co można przetłumaczyć jako „psy placówkowe”, czyli związane z konkretnym miejscem. Facility dog to inny rodzaj psa terapeutycznego. Nie towarzyszy on terapeucie w różnych placówkach, spotkaniach itp. lecz przebywa wraz z opiekunem w jednym miejscu, co nie oznacza jednak, ze jest tam 24/h. Taki pies zawsze jest towarzyszem swego opiekuna, który jest odpowiedzialny za jego dobrostan. Nie można bowiem zapominać, iż dobro psa jest równie ważne jak dobro człowieka. Dlatego pies pracuje tylko w określonych porach, miejscach i w określonym czasie.   Musi mieć zapewnione stałe miejsce odpoczynku , karmę i dostęp do wody i oczywiście spacery. Należy nadmienić, że Denver jest ciągle w trakcie nauki, dlatego oznakowaniu, które ma na sobie w trakcie pracy znajduje się informacja „in training”.  

 

Jak personel zareagował na pojawienie się labradora w szpitalu?


Opinie są bardzo pozytywne. Chwila zabawy z psem rzeczywiście przynosi psychiczny odpoczynek od stresu związanego z pracą. Bardzo szybko również personel medyczny z innych oddziałów wyraził zainteresowanie spotkaniem z Denverem. Padały także nieoficjalne  pytania o możliwość odwiedzin psa w innych szpitalach. Na ten moment nie bierzemy jednak takich planów pod uwagę.  Doktor Naskręt jest związany ze Szpitalem w Jarocinie i jego praca w zasadzie wyklucza inne działania. Zresztą decydując się na powierzenie Panu Doktorowi opieki nad Denverem zakładaliśmy, iż pies będzie towarzyszył mu w tym konkretnym miejscu.   

 

Jak ten pomysł oceniają pacjenci szpitala?


Denver nie ma kontaktu z pacjentami. Jest to pies współpracujący wyłącznie z personelem. Jednym wyjątkiem była wizyta u pielęgniarki pracującej w Szpitalu, która po bardzo ciężkim przebiegu COVID-19 przebywała na dalszym leczeniu szpitalnym, już na „zwykłym” oddziale.    

 

Czy imię psa nawiązuje do popularnego serialu "Dom z papieru"?


Absolutnie nie! Jest zwyczajem w Fundacji, że imię tzw. domowe wybiera wolontariusz, któremu powierzono roczną opiekę nad szczenięciem. Rodowodowe imię naszego bohatera brzmi North Point, a inspiracją do zmiany na Denver był – jak powiedziała nam Agnieszka opiekunka psa – popularny film animowany Denver – ostatni dinozaur.  FotorelacjaMotoinformator

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama internetowa w gazecie


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl