reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Jarocin

Kosztu zakupu energii elektrycznej i cieplnej mają być zredukowane

2019-08-12 08:08:00

Jeszcze w tym roku na terenie ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie - powstanie drugi zbiornik do magazynowania biogazu.

- Drugi zbiornik zapewni jeszcze bardziej optymalne gromadzenie, a później spalanie biogazu w kogeneratorze, tak ażeby uzyskiwać energię elektryczną w tych dniach, czy w tych częściach dni, w których ta energia będzie najbardziej potrzebna dla naszego zakładu albo wtedy, kiedy będziemy mogli z jej sprzedaży uzyskać jak najlepsze ceny – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes ZGO. 

Inwestycja, której koszt to ponad pół miliona złotych, wpisuje się w działania konsekwentnie realizowane przez jarocińskie ZGO, a które zmierzają do samowystarczalności energetycznej zakładu.

W ramach podpisanej wczoraj umowy powstanie nowy zbiornik magazynowy biogazu. Będzie to już drugi rezerwuar w instalacji biogazowni ZGO. Głównym zadaniem pierwszego z nich jest wyrównanie ciśnień na instalacji i magazynowanie biogazu. Dzięki dwóm zbiornikom ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu będzie mogło zbierać biogaz w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest minimalne i następnie, spalając ten biogaz w agregacie kogeneracyjnym, produkować energię elektryczną w godzinach największego zapotrzebowania na energię, czyli w godzinach pracy zakładu. Pozwoli to w jeszcze większym stopniu zredukować koszty zakupu energii elektrycznej i cieplnej. - Dzięki takim inwestycjom jak ta możemy pochwalić się że Region VI, który obsługuje Jarocin, ma jedną z najniższych, o ile nie najniższą, cenę zagospodarowania odpadów wśród wszystkich RIPOK-ów, które znajdują się na terenie Wielkopolski – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.
 
Nowy, drugi zbiornik magazynowy biogazu jest kolejnym elementem zmierzającym do osiągnięcia przez ZGO samowystarczalności energetycznej. -  Właśnie kończymy obliczenia lipca i będzie to prawdopodobnie pierwszy miesiąc, w którym per saldo spółka więcej wyprodukuje i sprzeda energii, niż zakupi, jeżeli chodzi o dane miesięczne. Myślę,  że samowystarczalność energetyczną, w sposób pełny, osiągniemy w przyszłym roku  po realizacji kolejnych inwestycji – zapowiada Witosław Gibasiewicz.
 
Wykonawca inwestycji został wyłoniony w trzecim postępowaniu przetargowym na wykonanie zbiornika biogazu. Oferty składane w poprzednich postępowaniach znacznie przekraczały budżet, który ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu miało zarezerwowane na realizację zadania. W obecnym przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła jarocińska firma DROBUD S.A., która wykona prace za blisko 548 tys. zł. -  Nie są to pierwsze instalacje gazowe, jakie firma Drobud będzie realizować. Pomimo że w nazwie mamy Drobud, to wywodzimy się z branży instalacyjnej i mamy bardzo duże doświadczenie, jeśli chodzi o budowę instalacji gazowych. Tym razem te instalacje zostaną rozszerzone o budowę zbiornika o pojemności  tysiąca  metrów sześciennych i prace te zamierzamy wykonać w umownym terminie, czyli do 14 grudnia tego roku – informuje Andrzej Siliński, prezes PRD Drobud S.A.
 
 
Przy okazji flota pojazdów transportowych ZGO Sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu powiększyła się o nowy ciągnik siodłowy wraz z naczepą. Zestaw, którego wartość to blisko 550 tys. zł, przewoził będzie 1600 ton odpadów miesięcznie.
 
– Tylko na przykładzie lipca 2019 r. możemy wskazać, że do naszego zakładu trafia 10 000 ton odpadów w skali miesiąca, z czego 2 000 ton stanowią surowce wtórne. Tak duży strumień odpadów oraz perspektywa zlikwidowania regionów, zwiększa zapotrzebowanie na nową flotę pojazdów, która niezbędna jest do wykonywania prac na zakładzie – podkreśla Witosław Gibasiewicz, prezes Zarządu ZGO Sp. z o.o. – Wielkopolskiego Centrum Recyklingu. Nowy pojazd będzie służył do przewozu odpadów komunalnych jak i surowców wtórnych ze stacji przeładunkowych w Mateuszewie w gminie Śrem i w Dobrej Nadziei w gminie Pleszew do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie.
 
Nowy pojazd to w zasadzie zestaw, składający się z ciągnika siodłowego marki MAN oraz naczepy marki KRAKER. Samochód napędzany jest nowoczesnym silnikiem z emisją norm spalin EURO 6. Koszt zakupu pojazdu to 594 tys. zł.
 


FotorelacjaReklama - Biuro Rachunkowe Maison Polska

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl