Gmina kontroluje deklaracje mieszkańców
Urząd Miejski w Jarocinie prowadzi szeroko zakrojone działania weryfikacyjne dotyczące deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Celem jest sprawdzenie czy liczba osób zgłoszonych do opłaty odpowiada faktycznej liczbie mieszkańców zamieszkujących nieruchomość. Podstawą weryfikacji jest między innymi analiza średniego zużycia wody. Jeśli dane wskazują, że nieruchomość zamieszkuje więcej osób niż wynika z deklaracji, właściciel otrzymuje wezwanie do złożenia wyjaśnień lub korekty dokumentów. W przypadku potwierdzenia niezgodności konieczne jest złożenie nowej deklaracji zgodnej ze stanem faktycznym oraz uregulowanie opłat również za okres wsteczny. Jeśli właściciel nieruchomości nie wyjaśni rozbieżności, wszczynane jest postępowanie administracyjne kończące się wydaniem decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Tysiące adresów pod kontrolą. Setki osób dopisanych do systemu
Od sierpnia 2025 roku do chwili obecnej przeanalizowanych zostało około 3057 adresów. W wyniku kontroli około 321 nieruchomości skierowano do dalszej analizy przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie w celu uzyskania wskazań licznika zużycia wody. Około 115 właścicieli nieruchomości zamieszkałych zostało wezwanych do złożenia wyjaśnień lub złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Efektem prowadzonych działań było dopisanie około 184 osób do systemu gospodarki odpadami.
Poza analizą średniego zużycia wody na danej nieruchomości, kontrolowane są również dane pod kątem rejestracji nowych urodzeń oraz prowadzonych działalności gospodarczych. Od września 2024 roku wysłano około 346 wezwań dotyczących dzieci, które były zameldowane, ale nie zostały zgłoszone do systemu opłat za odpady. W wyniku tych działań dopisano kolejne około 195 osób.
Równolegle prowadzono kontrole przedsiębiorców. Od stycznia 2025 roku wystosowano około 133 wezwania do firm, które nie złożyły deklaracji dotyczących opłat za odpady komunalne. W efekcie 29 przedsiębiorców złożyło wymagane dokumenty. Łącznie od września 2024 roku do systemu gospodarki odpadami dopisano około 379 osób.
System musi się bilansować
Pracownicy jarocińskiego magistratu na bieżąco analizują funkcjonowanie systemu gospodarki odpadami oraz rosnące koszty jego utrzymania. Podczas Komisji Budżetu i Finansów w listopadzie 2025 roku przedstawiono aktualną sytuację systemu w kontekście zmieniających się przepisów, systemu kaucyjnego oraz stale rosnącej ilości odpadów.
- Analizujemy również rozwiązania stosowane w innych gminach, w tym sposoby organizacji odbioru i transportu oraz jak i metod naliczania opłat czy stosowanych ulg - mówi Radosław Żyto, II zastępca burmistrza Jarocina.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stawka opłaty za gospodarowanie odpadami musi pokrywać wszystkie koszty funkcjonowania systemu. Obejmuje to między innymi: odbiór i transport odpadów, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, utrzymanie PSZOK, obsługę administracyjną systemu oraz edukację ekologiczną mieszkańców. Burmistrz uwzględniając ww. koszty przedkłada radnym kalkulację stawki i dane dotyczące jej wyliczenia. Ostateczną decyzję dotyczącą wysokości stawek podejmuje Rada Miejska w drodze uchwały.
Obowiązująca umowa i kolejne przetargi
Obecna umowa na odbiór i transport odpadów komunalnych z terenu gminy Jarocin obowiązuje do 31 grudnia 2027 roku. Jednocześnie trwają już przygotowania do nowego postępowania przetargowego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych. Po wyłonieniu wykonawcy usługi, która ma być realizowana od stycznia 2027 roku, gmina przystąpi do ponownej kalkulacji stawek opłat dla nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych.





















