iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Kolejne pamiątki trafiły do muzeum

Kolejne dary przekazał do Muzeum Regionalnego w Jarocinie Wojciech Koterba, pasjonat Powstania Wielkopolskiego.

Do jarocińskiego muzeum trafiły: wszystkie rzeczy pamiątkowe po Grupie Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. gen. Brygady Stanisława Taczaka z Mieszkowa, m.in. sztandar i replika munduru pruskiego. - Takiego munduru używali żołnierze w koszarach jarocińskich, kiedy wybuchła rewolucja z 8 na 9 listopada 1918 roku - mówi Wojciech Koterba. Przekazał też siodło kawaleryjskie 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich  oraz ok. 7 tys. zdjęć Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka z różnych uroczystości i świąt organizowanych na terenie gminy Jarocin. - Bardzo się cieszymy - dary, które do nas trafiły, na pewno ubogacą nasze zbiory - mówi Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.  
 
Pierwszy raz pamiątki do jarocińskiego muzeum Wojciech Koterba przekazał w marcu. Były to: sztandar Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego Oddziału Terenowego w Jarocinie, dokumenty, zdjęcia i kronika dokumentująca działalność organizacji, której prezesem był w ostatnich latach ojciec Wojciecha Koterby, Stefan Koterba. Podarował też swoje umundurowanie, w którym służył, w jednostce wojskowej w Jarocinie, a także swojego ojca. Apeluje, by mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej oraz osoby pochodzące z naszego terenu przekazywały rodzinne pamiątki po swoich rodzicach, dziadkach, pradziadkach do muzeum.  - Na pewno będą one tu wykorzystane i ładnie wyeksponowane. Pamiętajmy, że historia naszych rodzin to jest historia naszego regionu, a historia naszego regionu to częściowo również historia Polski - podkreśla Wojciech Koterba.

Muzeum Regionalne w Jarocinie też zachęca do przekazywania eksponatów. Obecnie najbardziej oczekiwane są pamiątki związane z jarocińskimi franciszkanami. W 2024 roku przypada 90. rocznica przybycia do naszego miasta mnichów Zakonu Franciszkańskiego. Z tej okazji przygotowywana jest wystawa poświęcona dziejom parafii pw. św. Antoniego i postaci o. Serafina Niedbały. Mieszkańcy proszeni są o udostępnianie tematycznych pamiątek, dokumentów oraz fotografii, które mogłyby - w oryginale lub reprodukcji -  zostać wykorzystane na jubileuszowej ekspozycji. Osoby mogące wzbogacić wystawę swoimi zbiorami, proszone są o kontakt osobisty w siedzibie muzeum (mieszczącej się w Pałacu Radolińskich) lub pod numerem tel.: 739-059-895.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ