reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.
iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.
Ciekawostki

Jarocińska biblioteka druga w Wielkopolsce!

2019-12-04 09:35:20

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin kolejny raz znalazła się w gronie najlepszych bibliotek w Polsce. W opublikowanym dziś rankingu dziennika „Rzeczpospolita” i Instytutu Książki uplasowała się na 11. miejscu w kraju (awans z 38. miejsca w 2018 r.) i na 2. w Wielkopolsce.

Od 2011 roku Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita” rozsyła ankiety z blisko 30 pytaniami do wszystkich 2300 bibliotek w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach (poza wojewódzkimi). Organizatorzy korzystają także z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W tworzeniu rankingu brane są pod uwagę m. in. takie dane, jak ilość czytelników na 1000 mieszkańców gminy, ilość wypożyczeń przypadających na czytelnika, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wydatki na zakupy nowości, dostępność bibliotek (ilość filii, liczbę godzin otwarcia). Punkty można było uzyskać także za działające przy bibliotece koła czytelnicze, artystyczne czy literackie i współpracę z organizacjami pozarządowymi.
 
 
Jarocińska biblioteka została uwzględniona już w pierwszym rankingu Instytutu Książki i „Rzeczpospolitej” w 2011 roku. -  Wtedy byliśmy dość daleko. Przez ostatnie lata wiele się u nas zmieniło. W 2017 r. wygraliśmy ranking - przypomina Agnieszka Borkiewicz, dyrektor Biblioteki Miasta i Gminy Jarocin.  - W ostatnich dwóch latach musieliśmy trochę ograniczyć naszą działalność ze względu na realizowane inwestycje – budowę Kamienicy Kultury i planowaną przeprowadzkę, a także remonty w pałacu, w filiach w Golinie i Mieszkowie. Chyba dlatego w poprzednim rankingu spadliśmy na 38. miejsce. Tym bardziej cieszy mnie tegoroczny sukces gminy Jarocin i naszej biblioteki, jakim niewątpliwie jest 11. miejsce w Polsce i 2. w Wielkopolsce - dodaje.
 
 
Z rankingu i zamieszczonego w „Rzeczpospolitej” jego omówienia wynika, że średnio w Polsce w 2018 r. na każde 1000 mieszkańców przypadało 137 zarejestrowanych czytelników książek z bibliotek. W przypadku Jarocina wskaźnik ten wynosił 178. Średnio jeden czytelnik w Polsce wypożyczył 18 książek rocznie, a jarocinianie 22.
 
W specjalnym dodatku do „Rzeczpospolitej” dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski zwraca uwagę na funkcjonujące w Polsce dwa systemy bibliotek: szkolnych i publicznych.   - Obydwa systemy za słabo ze sobą współdziałają, ustawa nie pozwala korzystać z bibliotek szkolnych nikomu poza uczniami i nauczycielami - ubolewa. W gminie Jarocin od wielu lat filie biblioteki publicznej funkcjonują w budynkach szkolnych, co pozwala na korzystanie z księgozbioru i pracowni komputerowych zarówno uczniom, nauczycielom, jak i pozostałym mieszkańcom. W wywiadzie Dariusz Jaworski wspomina także swoją niedawną wizytę w Jarocinie na otwarciu Kamienicy Kultury. Instytut Książki udzielił jarocińskiej bibliotece dotacji w wysokości 1,35 mln zł na realizację tej inwestycji i 150 tys. zł na remont trzech filii.  
 
 

Zamów reklamę w gazecie internetowej iJarocin.plReklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl