iJarocin.pl reklamy
Jarocin

JaCEK otwarty na 70-lecie cechu

Oficjalnie oddany do użytku został budynek Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. Otwarcie nowoczesnego ośrodka edukacyjnego, który powstał w ramach innowacyjnego partnerstwa samorządu gminnego i rzemieślników, zostało połączone z 70-leciem działalności Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie w intencji rzemiosła, którą odprawił ks. prałat Dariusz Matusiak. Potwierdzeniem zakończenia budowy nowego obiektu przy ul. Barwickiego było przecięcie symbolicznej wstęgi. 
Nasz plan był bardzo ambitny i nieszablonowy. To innowacyjne partnerstwo z samorządem to taka rzecz, która pewnie nie przydarzyła się innemu cechowi w Polsce. Współpraca samorządu z rzemieślnikami jest bardzo ważna, ponieważ, moim zdaniem, jest to najważniejsze środowisko do nauki zawodu – podkreślił burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Podczas uroczystości odsłonięta została tablica upamiętniająca współpracę między Gminą Jarocin a Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie. 
 
Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery to placówka, która pomaga mieszkańcom zdobyć nowe kwalifikacje i uprawnienia. To także ważne ogniwo dużego projektu „Jarocin - Miastem Jutra”, na realizację którego gmina Jarocin pozyskała dofinansowanie z Funduszy Norweskich. - Jako samorząd i cech robiliśmy tego typu projekt pierwsi w Polsce. To, co wydawało nam się niemożliwe, stało się możliwe. Miejmy nadzieję, że owoce tej instytucji będą przez długie lata widoczne tutaj, na Ziemi Jarocińskiej - dodał zastępca burmistrza Bartosz Walczak, koordynator projektu. 3,5 mln zł przeznaczone zostało na budowę obiektu. Kolejne 2 mln zł to środki wykorzystywane na uruchomienie i funkcjonowanie centrum, czyli m. in. na organizację różnego rodzaju kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, które organizowane są już od ponad roku. - Dla innych samorządów w Polsce jesteście -  pod wieloma względami - wzorem. Ten projekt nie tylko służy edukacji, ale jest przede wszystkim formą współpracy między samorządem a lokalnymi partnerami, lokalnymi przedsiębiorcami. W ten sposób dokonuje się lokalny rozwój - podkreślił Tomasz Potkański, zastępca Dyrektora Biura Związku Miast Polskich, kierownik projektu "Rozwój Lokalny" Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
 
Nowy dwukondygnacyjny budynek powstał przy ulicy Barwickiego, w  miejscu dawnej sali Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w lipcu 2022 roku. Na parterze znajdują się edukacyjne pracownie zawodowe i szkoleniowe, na piętrze - sale wykładowe. Cech Rzemiosł Różnych, który prowadzi JaCKA, zrzesza ponad dwustu rzemieślników, dzięki czemu doskonale potrafi zaplanować działania, odpowiadające na realne potrzeby rynku pracy. - W tym obiekcie będzie można znaleźć nowy zawód albo dokształcić się. Cieszę się, że właśnie z cechem zrealizowaliśmy ten projekt, bo to środowisko jest najbardziej twórcze, jeżeli chodzi o rynek pracy - powiedział burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.
 
JaCEK organizuje kursy: prawa jazdy, przedsiębiorczości, obsługi koparko-ładowarki, CNC, walca drogowego, koparki jednonaczyniowej kl.I, ładowarki jednonaczyniowej kl.III, spawania TIG, MAG, kadry i płace od podstaw, księgowość od podstaw, rejestratorka/rejestrator medyczny. Plany centrum na następne miesiące są ambitne i obejmują realizację kursów: diagnosty samochodowego, prawa jazdy kat. C, C+E oraz D, przedsiębiorczości, zawierającego m.in. elementy prowadzenia biznesu w mediach społecznościowych. Kolejną formą działalności będą dyżury doradców ds. ścieżki zawodowej i przedsiębiorczości.
 
Otwarcie Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery połączone zostało z 70-leciem Cechu. Jubileusz był również okazją do wręczenia odznaczeń rzemieślniczych. Najwyższe wyróżnienie w rzemiośle – Odznakę Honorową – Szablę Kilińskiego w dowód uznania za wieloletnią pracę zawodową, zaangażowanie osobiste w problemy rzemiosła, wzorową pracę oraz kontakt ze środowiskiem rzemieślniczym otrzymali: burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie Józef Robak, zasłużony działacz i rzemieślnik.   

Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery realizowane jest przez Gminę Jarocin i Cech Rzemiosł Różnych w ramach projektu Jarocin Miastem Jutra, który finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu Państwa w ramach programu „Rozwój lokalny”.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ