Z gminy

Gmina Jaraczewo wybuduje 67 przydomowych oczyszczalni ścieków

Gmina Jaraczewo wybuduje 67 przydomowych oczyszczalni ścieków

Aż 1,5 mln złotych trafi do Gminy Jaraczewo ze środków budżetu Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Środki umożliwią realizację prac związanych z systemami indywidualnego oczyszczania ścieków tj. budową przydomowych oczyszczalni ścieków na obszarach wiejskich. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął listę rankingową, gdzie do 26 gmin, z 13 powiatów w regionie trafi blisko 33 mln zł.

 

Wsparcie dla samorządów gminnych na realizację inwestycji dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni ścieków, tam gdzie budowa sieci kanalizacji jest utrudniona lub ekonomicznie nieopłacalna. W ramach przeprowadzonego naboru jesienią 2025 roku gminy i związki międzygminne z Wielkopolski mogły wnioskować o wsparcie, którego całkowita pula wynosiła prawie 62,5 mln zł. Gmina Jaraczewo z powiatu jarocińskiego pozyskała wsparcie wynoszące 1,5 mln zł, a ramach pozyskanej kwoty wybuduje 67 przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Wsparcie dla wielkopolskich gmin na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków umożliwiło pozyskanie do 1,5 mln zł dofinansowania na poprawę sieci kanalizacyjnej działającej na terenie gminy, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie budowa tradycyjnej kanalizacji jest niemożliwa lub nieuzasadniona finansowo. Środki w Ramach WPR, które pozyskała Gmina Jaraczewo umożliwi realizację znacznego przedsięwzięcia z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa sanitarnego oraz pozytywnie wpłyną na lokalne środowisko przyrodnicze. Łącznie wsparcie pozyskało 26 gmin o wartości blisko 33 mln zł, za które powstanie ponad 1300 przydomowych oczyszczalni – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Celem pomocy jest poprawa efektywności oraz jakości funkcjonowania sieci kanalizacyjnej na taką która jest przyjazna środowisku i spełnia obowiązujące wymogi techniczno-prawne z wyeliminowaniem nieklasyfikowanych oraz przestarzałych zbiorników tzw. „szamb”. Operacja typu „Inwestycje w zakresie systemów indywidualnego oczyszczania ścieków – przydomowe oczyszczalnie ścieków” realizowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 umożliwiła pozyskanie dofinasowania przez gminy lub związki międzygminne maksymalnie do 1,5 mln zł na obszar gminy. W naborze złożono 30 wniosków, po których weryfikacji formalnej i merytorycznej przyznawano wsparcie dla 26 zadań (gmin) o wartości ponad 33 mln zł. Dofinasowanie ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do maksymalnie 75%. Warto zaznaczyć, że nie wykorzystana pula środków wynosząca 29,5 mln zł zostanie przeznaczona na kolejny nabór planowany na początek 2027 roku.





Z regionu


Czytaj również