iJarocin.pl reklamy
Artykuł sponsorowany

Fotoradary w Jarocinie: 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Wielu kierowców twierdzi, że jeździ szybko, ale bezpiecznie. Przekraczanie prędkości na drodze jest jednak jednym z najczęściej popełnianych wykroczeń w Polsce. Walkę z nim służby toczą od lat – często wykorzystując do tego celu fotoradary. Jak działają te urządzenia? Co warto o nich wiedzieć?

 

4 rzeczy, które warto wiedzieć o fotoradarach

 

Z danych udostępnionych przez polską policję wynika, że najczęściej wystawia ona kierowcom mandaty za wykroczenie, jakim jest przekroczenie prędkości. W dbaniu o to, aby podczas jazdy przestrzegano ograniczeń, biorą udział nie tylko funkcjonariusze, ale również fotoradary: niezwykle skuteczne w wychwytywaniu łamania prawa. Co warto o nich wiedzieć?

 

1. Sposób działania fotoradaru

 

Fotoradar mierzy prędkość, z jaką porusza się samochód. Jego sposób działania może być oparty na różnych mechanizmach. Należą do nich:

 • mierzenie prędkości za pomocą fal radiowych,
 • mierzenie odległości między dwoma punktami przy użyciu technologii laserowej,
 • stosowanie fal radiowych i technologii laserowej jako systemu łączonego, zapewniającego większą dokładność.

 

Pistolety radarowe wytwarzają falę, która rozchodzi się od źródła (samego fotoradaru) do poruszającego się pojazdu. Tempo dotarcia fali do celu umożliwia określenie prędkości, z jaką porusza się samochód. Technologia radiowa wykorzystuje fale radiowe, a laserowa świetlne.

 

Czym jest odcinkowy pomiar prędkości? Czym się różni od fotoradaru?

 

Odcinkowy pomiar prędkości składa się z dwóch bramek, które są rozłożone na określonym dystansie (np. 5 km). Bramki rejestrują, w jakim czasie trasa została pokonana przez konkretny pojazd, a system oblicza, czy doszło do przekroczenia prędkości dopuszczalnej na danym odcinku, czy nie. Jeśli zostanie popełnione wykroczenie, dane zostaną przesłane do odpowiedniego systemu, a w konsekwencji kierowca otrzyma mandat.

 

Podstawowa różnica między odcinkowymi pomiarami prędkości a radarami polega na tym, że te pierwsze rejestrują prędkość na konkretnym odcinku (np. 5 km) i nakłaniają kierowcę do przestrzegania ograniczeń przez dłuższy czas. Radary stosują z kolei pomiar chwilowy, dlatego kierowca teoretycznie może zwolnić tuż przed nimi i znów przyspieszyć za nimi, aby uniknąć wykroczenia.

 

Na stronie https://rankomat.pl/samochod/odcinkowy-pomiar-predkosci znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości, w tym także tego, gdzie obecnie są stosowane tego rodzaju systemy kontroli.

 

2. Procedura otrzymania mandatu za przekroczenie prędkości wychwycone przez fotoradar

 

Na zdjęciu, zrobionym przez fotoradar, znajdują się:

 • twarz kierowcy, który dopuścił się wykroczenia,
 • zdjęcie pojazdu, w tym jego tablic rejestracyjnych,
 • miejsce, data i godzina popełnienia wykroczenia,
 • informacje dotyczące prędkości, z jaką poruszało się auto i prędkości dopuszczalnej na danym odcinku.

 

Po zrobieniu zdjęcia jest ono przekazywane do Centralnego Systemu Przetwarzania, a następnie do GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), który kieruje mandat pod właściwy adres. Cała procedura nie może trwać więcej niż 180 dni, ale z reguły rozstrzyga się zaledwie w ciągu kilku dni do kilku tygodni.

 

3. Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości wychwycone przez fotoradar

 

Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości wychwycone przez fotoradar w 2023 roku jest uzależniona od tego, jak poważne jest wykroczenie. Poza karą finansową kierowca otrzymuje również punkty karne. Taryfikator kar prezentuje się w tym wypadku w następujący sposób:

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h — mandat 50 zł i 1 punkt karny,
 • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h — 100 zł mandatu i 2 punkty karne,
 • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h — 200 zł i 3 punkty karne,
 • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h — 300 zł mandatu i 5 punktów karnych.

 

Im większe wykroczenie, tym wyższa kara dla kierowcy: zarówno finansowa, jak i w liczbie punktów karnych.

 

Na stronie https://rankomat.pl/samochod/mandat-z-fotoradaru znajdziesz szczegółowe informacje na temat wysokości mandatów za przekroczenie prędkości o konkretną wartość. Z informacji przedstawionych w artykule dowiesz się również, jak wygląda procedura dokonania opłaty za mandat z fotoradaru.

 

4. Zagraniczne kontrole prędkości

 

Warto wiedzieć, że kontrole fotoradarami nie są jedynie zmartwieniem kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach. Urządzenia są powszechnie stosowane także w wielu innych krajach. Przykładowo w Holandii za przekroczenie prędkości o około 30 km/h w terenie zabudowanym, niezabudowanym lub na autostradzie otrzymasz mandat w wysokości nawet kilkuset euro. Co ważne, mandaty przychodzą do Polski, a ich nieopłacenie wiąże się z dodatkowymi opłatami za zwłokę, które finalnie kierowca i tak będzie zmuszony uiścić.

 

Fotoradary umożliwiają dokonywanie pomiarów prędkości, a tym samym mają ograniczyć ilość popełnianych wykroczeń drogowych. Ich sposób działania jest prosty, a system egzekwowania kar stosunkowo skuteczny. W związku z tym takie urządzenia faktycznie zachęcają do zdjęcia nogi z gazu.

Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku