Z danych udostępnionych przez polską policję wynika, że najczęściej wystawia ona kierowcom mandaty za wykroczenie, jakim jest przekroczenie prędkości. W dbaniu o to, aby podczas jazdy przestrzegano ograniczeń, biorą udział nie tylko funkcjonariusze, ale również fotoradary: niezwykle skuteczne w wychwytywaniu łamania prawa. Co warto o nich wiedzieć?
Fotoradar mierzy prędkość, z jaką porusza się samochód. Jego sposób działania może być oparty na różnych mechanizmach. Należą do nich:
Pistolety radarowe wytwarzają falę, która rozchodzi się od źródła (samego fotoradaru) do poruszającego się pojazdu. Tempo dotarcia fali do celu umożliwia określenie prędkości, z jaką porusza się samochód. Technologia radiowa wykorzystuje fale radiowe, a laserowa świetlne.
Odcinkowy pomiar prędkości składa się z dwóch bramek, które są rozłożone na określonym dystansie (np. 5 km). Bramki rejestrują, w jakim czasie trasa została pokonana przez konkretny pojazd, a system oblicza, czy doszło do przekroczenia prędkości dopuszczalnej na danym odcinku, czy nie. Jeśli zostanie popełnione wykroczenie, dane zostaną przesłane do odpowiedniego systemu, a w konsekwencji kierowca otrzyma mandat.
Podstawowa różnica między odcinkowymi pomiarami prędkości a radarami polega na tym, że te pierwsze rejestrują prędkość na konkretnym odcinku (np. 5 km) i nakłaniają kierowcę do przestrzegania ograniczeń przez dłuższy czas. Radary stosują z kolei pomiar chwilowy, dlatego kierowca teoretycznie może zwolnić tuż przed nimi i znów przyspieszyć za nimi, aby uniknąć wykroczenia.
Na stronie https://rankomat.pl/samochod/odcinkowy-pomiar-predkosci znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące odcinkowego pomiaru prędkości, w tym także tego, gdzie obecnie są stosowane tego rodzaju systemy kontroli. |
Na zdjęciu, zrobionym przez fotoradar, znajdują się:
Po zrobieniu zdjęcia jest ono przekazywane do Centralnego Systemu Przetwarzania, a następnie do GITD (Główny Inspektorat Transportu Drogowego), który kieruje mandat pod właściwy adres. Cała procedura nie może trwać więcej niż 180 dni, ale z reguły rozstrzyga się zaledwie w ciągu kilku dni do kilku tygodni.
Wysokość mandatu za przekroczenie prędkości wychwycone przez fotoradar w 2023 roku jest uzależniona od tego, jak poważne jest wykroczenie. Poza karą finansową kierowca otrzymuje również punkty karne. Taryfikator kar prezentuje się w tym wypadku w następujący sposób:
Im większe wykroczenie, tym wyższa kara dla kierowcy: zarówno finansowa, jak i w liczbie punktów karnych.
Na stronie https://rankomat.pl/samochod/mandat-z-fotoradaru znajdziesz szczegółowe informacje na temat wysokości mandatów za przekroczenie prędkości o konkretną wartość. Z informacji przedstawionych w artykule dowiesz się również, jak wygląda procedura dokonania opłaty za mandat z fotoradaru. |
Warto wiedzieć, że kontrole fotoradarami nie są jedynie zmartwieniem kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach. Urządzenia są powszechnie stosowane także w wielu innych krajach. Przykładowo w Holandii za przekroczenie prędkości o około 30 km/h w terenie zabudowanym, niezabudowanym lub na autostradzie otrzymasz mandat w wysokości nawet kilkuset euro. Co ważne, mandaty przychodzą do Polski, a ich nieopłacenie wiąże się z dodatkowymi opłatami za zwłokę, które finalnie kierowca i tak będzie zmuszony uiścić.
Fotoradary umożliwiają dokonywanie pomiarów prędkości, a tym samym mają ograniczyć ilość popełnianych wykroczeń drogowych. Ich sposób działania jest prosty, a system egzekwowania kar stosunkowo skuteczny. W związku z tym takie urządzenia faktycznie zachęcają do zdjęcia nogi z gazu.
Poprzednia
Następna