iJarocin.pl reklamy
Z gminy

Finał JRM ze specjalnym koncertem

Finaliści tegorocznej edycji Jarocińskich Rytmów Młodych zaprezentują się na scenie amfiteatru 13 lipca. Tego dnia odbędzie się też specjalny koncert. Piosenki Jacka Budynia Szymkiewicza wykonają przyjaciele oraz muzycy zespołu Pogodno. W finałowym koncercie JRM wystąpią również Bartas Szymoniak i Smokes of Krakatau.

Poznaliśmy „30” półfinalistów Jarocińskich Rytmów Młodych. Od 5 do 26 maja trwa głosowanie internetowe. 31 maja zostanie ogłoszony finalista wybrany przez publiczność oraz 4 finalistów wskazanych przez jury. W jego składzie  zasiądą: Marcin Bąkiewicz (Antyradio), Jacek Jędrzejak JJ (Big Cyc/Czarno Czarni), Michał Wiraszko (Muchy) oraz Sebastian Pluta i Tomasz Jankowski, przedstawiciele Jarociniaków, związani od lat z organizacją Jarocińskich Rytmów Młodych. Finałowa „piątka” zaprezentuje się na scenie amfiteatru – 13 lipca. Wtedy też poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji rytmów. W nagrodę otrzyma on 10 tys. zł oraz możliwość występu na Dużej Scenie podczas Jarocin Festiwal 2023. - Będzie to wspaniała okazja, żeby zaprezentować się publiczności, a dla zwycięzcy - możliwość wystąpienia obok takich gwiazd jak m.in. Moskwa, T. Love czy Agnieszka Chylińska - podkreśla Bartosz Walczak, zastępca burmistrza Jarocina. Przypomnijmy, że w 2022 roku zwycięstwo przypadło grupie The Bullseyes.
 

13 lipca,  w amfiteatrze odbędą się jeszcze trzy koncerty. Tuż po prezentacji finalistów JRM, na scenie pojawi się  jedna z najbardziej oryginalnych i cenionych postaci na polskiej scenie muzycznej – Bartas Szymoniak.  Wokalista o charakterystycznej – onirycznej barwie głosu jest twórcą własnego stylu BEATROCK. Jest autorem takich przebojów jak „Wojownik z miłości”, „Cierpliwość” czy „Powroty”, które przez dziewięć kolejnych tygodni nie opuszczały szczytu historycznej LP3 Polskiego Radia. W latach 2008 – 2015 był frontman kultowego Sztywnego Pala Azji. Jest laureatem popularnego talent show IDOL oraz absolwentem katowickiej „Jazzówki”. Koncert w Jarocinie będzie kolejnym na trasie, promującej jego najnowszy album GRANICE.  
 

W Jarocinie usłyszymy też SMOKES OF KRAKATAU. Trio z Poznania lawiruje muzycznie między gatunkami stoner/doom/heavy blues. W sierpniu 2022 wydali debiutancki długograj, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez pasjonatów jak i krytyków. Występowali m.in. na Red Smoke Festival 2022, Spring Break 2020 i cyklu Gramy u Siebie w poznańskim CK Zamek. Od września 2020 z sukcesem organizują również kameralną imprezę Rifffields Festival.
 

Na finał Rytmów Młodych organizatorzy przygotowują koncert poświęcony pamięci Jacka „Budynia” Szymkiewicza. Artysta zmarł w kwietniu ubr. Znany był jako muzyk, autor tekstów piosenek i multiinstrumentalista. Od 1996 do śmierci był członkiem zespołu Pogodno. Od 2012 współtworzył grupę Babu Król, prowadził też solową działalność artystyczną.
 

W koncercie „Budyń jest wszędzie. Nawet jeśli myślisz, że Go nie ma, to on właśnie tam jest” wystąpią  przyjaciele oraz muzycy zespołu Pogodno: Marcin Macuk, Michał Pfeif, Jarosław Kozłowski, Hrabia Fochmann, Ziut Gralak, Darek Sprawka, Krzysztof Zalewski, Michał Wiraszko, Joanna Lewandowska, Bajzel. - Z chwilą kiedy dotarła do nas wieść, że Jacek nie żyje wiedzieliśmy, że to ostateczny koniec. Koniec zespołu. Koniec wspólnych doświadczeń. Koniec  spotkań, nagrań, biesiad, kłótni, euforii, podróży tu i tam – podkreślają przyjaciele z zespołu Pogodno. - Koniec uścisków. Koniec fizycznego kontaktu. Koniec wszystkiego, co kiedyś wydawało się że będzie trwać wiecznie. Pozostała pustka. Kompletnie bez możliwości wypełniania. Bez jakichkolwiek wątpliwości. Dla wszystkich nas tak samo jasna. Jacka już nie ma wśród nas. Ale czy faktycznie? Została muzyka. Został tekst. Został z nami w melodiach, tekstach pozostawionych w głowach. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy każdym możliwym sposobem grać i śpiewać to co zostawił. I koncert w Jarocinie ma być takim szalonym hołdem. Chcemy się tym bawić, śpiewać, płakać dotykać absurdu i absolutu, którymi wysmarował nas Budyń. Niech usłyszy nasze głosy a my Jego w nich – dodają przyjaciele Jacka „Budynia” Szymkiewicza. 
 
Wydarzenie otworzy tegoroczną edycję Jarocin Festiwal. Wstęp do amfiteatru będzie bezpłatny.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

ERIKO MOBILNY ŻURAW
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ