iJarocin.pl reklamy
Gmina Jarocin

Co z dostawą węgla i dodatkiem węglowym w gminie Jarocin?

Zdjęcie: jarocin.pl

Sytuacja z dystrybucją taniego, rządowego węgla jest dramatyczna – informował wczoraj podczas konferencji prasowej burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Jesteśmy po to, by jako gmina służyć mieszkańcom i pomagać. To nie z winy gminy, czy dystrybutorów tego węgla nie ma. Baza jest przygotowana, samochody czekają, tylko węgla brakuje. Jeżeli węgla jest pod dostatkiem – jak informuje rząd - to dlaczego nie możemy go dostarczyć mieszkańcom – pytał burmistrz Jarocina.

16 listopada podpisana została umowa dotycząca sprzedaży węgla na potrzeby zakupów preferencyjnych przez osoby fizyczne w gospodarstwach domowych pomiędzy gminą Jarocin a firmą Węglokoks S.A. z siedzibą w Katowicach.

 

17 listopada przekazane zostało pierwsze zamówienie - na 50 ton węgla, które zostało zrealizowane 24 listopada. Do tej pory gmina Jarocin złożyła 14 zamówień na 1600 ton - z tego zrealizowane zostało na razie ok. 400 t. Wniosków na preferencyjny zakup węgla złożono ok. 2200. Pozytywnie rozpatrzono prawie 1500 wniosków (na ponad 2100 t węgla) - 1100 osób dokonało już wpłat na konto gminy i oczekuje na realizację zamówienia.    Do dnia dzisiejszego węgiel został wydany ok. 250 mieszkańcom, a więc nieco ponad 10 %. - Do następnych ok. 10 % dostarczymy w najbliższych kilku dniach. Niestety, 80 % wniosków nie będzie zrealizowanych. Do końca nie mamy pewności, kiedy otrzymamy kolejne dostawy. Węgla na razie, niestety, nie ma - powiedział wczoraj podczas zwołanej specjalnie w tej sprawie konferencji prasowej burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Pieniądze mamy na koncie, jesteśmy gotowi, samochody czekają, baza jest przygotowana, dystrybucja jest, niestety, „Węglokoks” nie wywiązuje się. Te struktury, które były przygotowane, się nie sprawdzają. Jeżeli jest tak, jak premier mówi, że węgla jest pod dostatkiem, to dlaczego nie możemy go odebrać i dostarczyć mieszkańcom, którzy zrobili już nawet przedpłaty?

 

Okazuje się, że sprawy wypłat dodatków węglowych też się opóźniają. - Część mieszkańców - ok. połowa - nie dostała dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł, mimo że złożyła taki wniosek i przysługuje im. Z tego, co wiem, część nawet nie dostanie dodatku w tym roku. (...) Sytuację mamy więc dość skomplikowaną i trudną - dodał burmistrz.

 

Zdaniem burmistrza Pawlickiego w systemie pomocy mieszkańcom w kwestii węgla „coś nie zadziałało”. Teraz trzeba przejść dwie procedury. Najpierw o przyznanie dodatku węglowego, a potem na zakup tańszego, rządowego węgla. - Gdyby obie formy pomocy były połączone i mieszkańcy zamiast pieniędzy otrzymywaliby darmowy węgiel, uprościłoby to procedurę i skróciłoby  oczekiwania - uważa burmistrz Pawlicki.

Źródło: jarocin.pl
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

cermotor
ERIKO MOBILNY ŻURAW
OKNA MARCINKOWSKI
Polub nas na Facebooku
SMOK SKUP-SPRZEDAŻ