reklamy iJarocin.pl
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej
reklamuj się w gazecie internetowej

iPomagamy - wspieraj naszą zakładkę aktywnie
Najświeższe informacje z jarocińskiego biura ARiMR. Tematy ważne dla rolników i mieszkańców wsi w Jarocinie.

Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Jarocinie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Najnowsze wiadomości z powiatu jarocińskiego dotyczące lokalnych wydarzeń sportowych.

Znajdują się tutaj z informacje na temat rynku pracy w Jarocinie wraz z ofertami pracy z powiatowego urzędu pracy powiatu jarocińskiego.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Poradnik

Budujemy oczko wodne

2019-07-22 10:36:57

Marzycie o oczku wodnym, ale obawiacie się, że Wasza działka jest na to zbyt mała? Mamy dobrą wiadomość. Oczko wodne bez najmniejszego problemu zrobicie w ogrodzie średniej wielkości. Co prawda daleko temu będzie do stawu kąpielowego, ale mniej wody również wystarczy, aby poczuć się jak nad jeziorem.

Do ogrodu o średniej wielkości idealnie sprawdzi się oczko wodne o powierzchni 25 m kw. Dzięki nieregularnym kształtom brzegów, oczko wydaje się większe. Nie tylko jednak profil na to wpływa, ale także roślinność. Nie ma idealnego oczka wodnego. Każdy ma swój gust i swoje upodobania. Jeżeli nie posiadamy zbyt wiele miejsca na oczko wodne, możemy zadowolić się zbiornikiem mniejszym niż 10 m kw oraz płytkim na 40 cm. Takie oczko dla małego ogrodu jest wystarczające, jednak potrzeba tu ciągłej pracy człowieka, ze względu na szybkość nagrzewania się wody i szybki rozwój glonów. Między innymi również dlatego oczko wodne nie powinno być w miejscu, gdzie jest stale narażone na promienie słoneczne. Jeśli zbiornik znajdzie się pod drzewami pamiętajmy, że często będziemy musieli wyciągać z wody liście.

 

Roślinność w oczku wodnym

W stawie sadzimy rośliny wprost do ziemi. Specjalne kosze do sadzenia potrzebne są wówczas, gdy niecka została uszczelniona. Mocuje się je przy brzegach i w nich umieszcza rośliny. To znacznie ułatwia pielęgnację. Najważniejsze jest utrzymanie czystej wody. Ważne, aby zaopatrzyć się w pompę filtrującą. Do obsługi oczka wodnego mającego pojemność około 11 m3 wystarczy pompa o wydajności 12 000 l/h.

 

Czas na budowę

Zanim zaczniemy kopać dziurę pod oczko wodne wybierzmy miejsce, a następnie zróbmy projekt zbiornika. Zróbmy również wizualizację, najlepiej za pomocą węża ogrodowego  lub liny. Następnie robimy wykop. Najgłębsze miejsce powinno mieć około 100 cm. Na dnie na głębokości około 60 i 30 cm kładziemy kosze z roślinami wodnymi. Pamiętajmy, że woda może nam zmienić kształt dna, więc miejmy na uwadze, aby brzegi oczka znajdowały się na tym samym poziomie. Dalej czyścimy dno z kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń. Na spodzie układamy 5-centymetrową warstwę piasku, dalej wyściełamy włókniną i na niej rozkładamy folię izolacyjną. Napełniamy oczko wodą tak, aby folia dobrze ułożyła się w niecce. Następnie odcinamy nadmiar folii, pozostawiając 30-centymetrowy zapas na brzegach.

Decydującym momentem jest wykończenie brzegów oczka. Część umacniamy dużymi kamieniami osadzonymi w cemencie. W miejscu, gdzie ziemia łagodnie schodzi do wody można urządzić małą plażę. Jeśli planujemy mieć zwierzęta wodne, pamiętajmy aby miały one swobodny dostęp zarówno do wody jak, i na ląd.

 

Rośliny to główna ozdoba oczka wodnego

Rośliny są główną ozdobą oczka wodnego, pełnią wiele funkcji. Nie tylko filtrują i natleniają wodę, pomagają zachować równowagę biologiczną, dają schronienie zwierzętom wodnym, ale także maskują wszelkie niedoskonałości w związku z wykończeniem oczka. Nie należy jednak sadzić zbyt wielu roślin, przynajmniej 1/3 powierzchni wody powinna być wolna.

 

Pielęgnacja oczka wodnego

Wykopanie oczka wodnego to dopiero połowa sukcesu. Kolejnym etapem jest ciągła pielęgnacja. Wiosną powinniśmy usunąć uszkodzone i gnijące części roślin, pozbyć się zanieczyszczeń i stopniowo wymienić około 20 % wody. Uruchamiamy urządzenia filtrujące. W ciągu lata można rozsadzać rośliny, które urosły zbyt gęsto. Gdy przyjdzie taka potrzeba uzupełniamy wodę i wyławiamy glony. Jesienią dobrze jest na kilka tygodni osłonić oczko wodne siatką, która uchroni wodę przez liśćmi. Jeśli mamy hodowlę zwierząt wodnych, pozostawmy trochę liści na dnie, aby rybki mogły się tam schować przed zimą.

 


Zamów reklamę w gazecie internetowej iJarocin.plReklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama lombardu w Jarocinie


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.


W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.

W tym miejscu znajdziesz zapowiedzi i relacje z imprez kulturalnych w powiecie.


Reklama internetowa w gazecie

iJarocin.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ijarocin.pl